Bazı bahçelerin kadastro planlarında yolu bulunmamaktadır. Burada belirtilen o bahçeye ulaşım olmaması değil yolun kadastro da bulunmamasıdır. Bu tarz bahçelere imar için başvuru belediyelere yapılmaktadır. Belediyelere yapılan başvurulara ilk aşamada olumlu dönüş olmamaktadır. Red cevabı alındıktan sonra belediyeye bu kez başka parsellerden geçiş hakkın istenmektedir. Bu durumda belediyeler genellikle olumlu cevap vererek ev yapımına izin vermektedir.

Yolu olmayan Bahçeye Ev Yapmak İçin Kurallar Nelerdir?

Bu kuralların başında kesinlikle yolun kadastroya eklenmesi gelmektedir. Belediye ile gerekli tüm görüşmelerin yapılması önem arz etmektedir. Bahçenin içinde ev olması için bahçenin tek parselde 5 dönümden az olmaması gerekir. Buraya yapılması planlanan evlerin en fazla 250 metrekare ile sınırlı olduğu kuralına uyulmalıdır. Yapılan ev ticari maksat ile kullanılmaktadır. Aksi takdirde belediye ile büyük problem yaşanması muhtemeldir. Yolu olmayan bahçeye yapılan ev en fazla iki kat ya da 6.50 metre olmalıdır. Bu şartlar yan yana geldiğinde ev yapımında herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

SON DAKİKA  Köy içi Tarlaya Ev Yapılır Mı?

Kadastroda Yol Sorunu

Belediyeler tarafından yapılan bu kadastroda yol uygulaması insanlara son zamanlarda büyük sıkıntılar vermektedir. İnsanların yolu olmayan arazilerini kullanmaları gerçek manada problem oluşmaktadır. Alış ya da satışta bu türlü toprakların fiyatı düşük olmaktadır. Burada anlaşılan bu tarz yerlerin imar rantiyecileri tarafından ele geçirme maksadı taşındığıdır. Normal şartlarda kadastroda yol olmaması mantıkla izah edilememektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Küçük Oturma Odalarını Kurtaran 10 Dekorasyon Fikri Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Günümüzde pek çok insan kırsalda yaşamaktansa kalabalık şehirlerde yaşamayı tercih ediyor. Tabi…

Balkon Dekorasyon Fikirleri İle Yepyeni Bir Yaşam Alanı Oluşturun Sakın Bunları Yapmayın!

Balkon dekorasyon fikirleri ile yepyeni ve keyifli bir yaşam alanı yaratmak ister…