Boyama, ev sahipleri ve kiracılar için en popüler aktivitelerden biridir; basit bir kat boya, sıkıcı bir evi ideal alanınıza dönüştürebilir. Ancak, tüm zamanınızı renk hakkında düşünerek harcamayın, boya türü de aynı derecede önemlidir ve yeni renginizin uzun ömürlü olması için bir anahtar olabilir. Lateks ve yağ bazlı boyalardan iki ana boya türüdür. Şimdi bunları inceleyelim ve doğru boyayı bulmaya çalışalım.

Su Bazlı Boya: Lateks olarak da bilinen su bazlı boya, evde kullanılan en yaygın boya türüdür. Bu hızlı kuruyan boya sabun ve su ile temizlenir, daha az VOC (uçucu organik bileşik) ile çevreye karşı sorumludur ve mükemmel performansa sahiptir. Lateks boya aynı zamanda harekete karşı esnekliği ve küf ve nemin evinize girmesini önleme yeteneği ile bilinir.

SON DAKİKA  Aquarell boya ne demek?

Yağ Bazlı Boya: Alkidler olarak da bilinen bu boyalar, genellikle banyolar ve mutfaklar gibi yüksek nemli alanlar ve döşeme, zemin ve bazen dolaplar dahil olmak üzere ağır aşınmaya veya darbeye eğilimli alanlara ayrılmıştır. Bu çok parlak boya ayrıca lateks boyadan daha uzun kuruma süresine sahiptir, bu nedenle fırça darbelerini görme olasılığınız daha düşüktür. Bununla birlikte, alkidler tipik olarak lateks boyadan daha pahalıdır, kururken güçlü bir kokuya sahip olabilir ve tipik olarak daha fazla VOC (uçucu organik bileşik) içerir, bu nedenle çevre dostu değildirler. Ayrıca, alkidlerle boyamanın kimyasal çözücü, mineral ispirtolar veya boya tineri ile temizlik gerektirdiğine dikkat etmek önemlidir.

Evde hangi boya tercih edilmeli? sorusunun cevabı gördüğünüz gibi nerede kullanacağınıza göre değişir ve her boyanın kendi artı ve eksileri vardır. Tercih sizin.

SON DAKİKA  Duvar Kağıdı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Parke Derz Ne Demek?

Parke derz, döşeme veya kaplama amaçlı kullanılan parke tahtalarının aralarındaki boşlukların doldurulması…