Saten alçı boya hazırlık aşamasında kullanılan bir yapı malzemesi olarak bilinmektedir. Boyanın öncesinde yapılan son işlem olması önerilmektedir. Dolayısıyla pürüzsüz olarak uygulanması gerekmektedir. Bu alçı türünün tercih edilmesindeki en temel neden uygularken kolaylıkla uygulanmasıdır. Uygulandığı yüzeyde yer alan çıkıntıları hatta küçük çatlakları dahi yok etmektedir. Bu alçı türünün hazırlanması da baya kolaydır. Bu alçının kıvamı için uygulanması gereken miktar 1 kiloya 6,5 litre su şeklindedir. Sıva ile su karıştırılınca özleşmesi için iki üç dakika beklenmesi önerilmektedir.

Saten Alçı İle Sıva Alçısı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Saten alçı ile sıva alçısı arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bu iki açı ilk bakışta birbirine çok yakın olarak gözükmektedir. Uygulama da ne yazık ki dikkat edilmesi gereken ayrı özelliklere sahiptir. Bu özellikler kısaca şöyle anılmaktadır.

SON DAKİKA  Mimari Projede Akslar Neye Göre Belirlenir?

-Saten alçı boyadan bir kat öncesidir. Sıva alçısı ise boyadan önceki hatta iki üç önceki uygulama olarak kullanılmaktadır.

-Saten alçı ince sıva olarak kullanımı mümkün olan bir yapı malzemesidir. Sıva alçısı ise kaba alçı olarak kullanıldığı için ne yazık ki ince alçıda kullanılmamaktadır.

-Sıva alçısı sadece ince bir düzleşme işlemi sağlarken saten alçı komple pürüzsüz bir yüzey sağlamaktadır.

Saten Alçı Maliyeti Nedir?

Saten alçı maliyet olarak sıva alçısından az daha pahalı olarak bilinmektedir. Kullanım alanına bakıldığında bu fark normal görülmektedir. 1 metre kare saten işçilik fiyatı 50 Türk Lirası olarak hesaplanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Antre Duvar Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

Antre duvar kağıtları iki aşamalı olarak tercih edilmektedir. Antrelerde kullanılması planlanan duvar…