Renklerin işyeri dekoru üzerindeki etkisini değerlendirirken dikkate alınması gereken faktörlerden biri de tabelanın rengidir. Tabela rengi özel firmalarda isteğe bağlı iken kurumsal firmalarda belirli renk skalalarına göre seçilmektedir. Özel işletmeler tabela rengi seçerken işyeri konseptini yansıtan ve müşterilere hitap eden renkleri tercih etmelidir.

 

Satışta Renklerin Dili

Perakendede renkler, iş yeri tasarımındaki renk etkisi kadar önemlidir. Distribütörler, tüketimi artıran ve geniş kitlelere hitap eden renkleri tercih etmektedir. Rengin tüketiciler üzerindeki etkisi kültürden kültüre farklılık gösterse de evrensel etkileri de vardır.

Mağazalardaki renkler ürün kategorisine göre farklılık gösterebilir. Örneğin kadınların kullandığı ürünlerin renkleri ile erkeklerin kullandığı ürünlerin renkleri farklılık göstermektedir.  Çünkü renklerin etkisi cinsiyete göre de değişmektedir.

SON DAKİKA  Beton Tavana Alçı Nasıl Yapılır?

 

 

Reklamda Göze Çarpan Renkler

Reklam, ürün pazarlamanın en etkili yöntemidir. Çekici reklam tüketicileri çeker. Bu nedenle reklamlarda çekici ve heyecan verici renkler kullanılmaktadır. Kırmızı, reklamcılıkta en çok öne çıkan renklerden biridir.

Birçok büyük dağıtım şirketi kampanyalarında kırmızı rengi kullanır. Kırmızıya eşlik eden diğer renkler genellikle siyah, gri ve beyazdır.

 

Renk Geçişlerinin Önemi

Renklerin iş yeri dekorasyonuna etkisi söz konusu olduğunda mağaza zeminlerinden duvarlara, ürün renklerine kadar her şey dikkatle düşünülmelidir. Farklı ürün alanlarında renk gruplaması müşterilerin mağazada kalma sürelerini uzatıyor. Farklı departmanlarda renkler değişebilse de mağaza renk geçişleri düzgün olmalıdır. Zorlu geçişlerde müşteriler zihinsel olarak geri çekilir.

SON DAKİKA  Islak Duvara Boya Yapılır Mı?

Mağazalarda görsel bütünlük müşterilerin dikkatini çeken bir unsurdur. Hem düzenleme hem de renk koleksiyonları ile görsel uyum sağlanabilir. Uyumlu tonların bir araya geldiği mekanlarda görsel uyum sağlanıyor ve müşteriler stil yaratan ürünlere yöneliyor.

Müşteriler İçin Çekici Renkler

Müşterilerde güven uyandıran renkler, müşterilerin mağaza zeminine yönelmelerini sağlar. Çünkü güvenilir bir renk, satış ve satın alınabilirlik sağlar.

İşyeri tasarımında renklerin etkisi için güvenilir renkler söz konusu olduğunda, akla ilk gelen turuncudur. Canlılık ve heyecan verdiği için danışanları cesaretlendirir. Özellikle bayan giyiminde turuncu renk oldukça fazla tercih edilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir