Evler doğru şekilde dekore edilerek modern ve farklı bir görüntü yaratabilir. Renkler, desenler ve mobilyalarla evinizi çok daha şık hale getirebilirsiniz. Bir evi döşerken duvarların, kapıların ve mobilyaların uyumu sandığınızdan çok daha önemli olabilir. Evinizin size verdiği enerji, küçük dokunuşlarla hayal ettiğinizin ötesinde değişebilir. Ayrıca bilinçli olarak dekore ederek küçük bir odayı daha büyük gösterebilirsiniz. Evinizde hayalini kurduğunuz modern ortamı yaratmanıza yardımcı olabilecek modern ev dekorasyonu fikrine bir göz atalım.

 

1. Renklerin Önemini Unutmayın

Evinizi ya da bir odayı dekore ederken renk seçimi en önemli unsurlardan biridir. Odada yaratmak istediğiniz atmosfere göre sıcak ya da daha koyu renkler tercih edebilirsiniz. Sıcak bir ortam yaratmak istiyorsanız sarı ve turuncu tonlarını, sakin biriyseniz mavi ve tonlarını düşünebilirsiniz. Ancak duvarlarda ve mobilyalarda daha açık renkler tercih ederek odanızın daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir odayı dekore ederken siyah ve beyaz gibi klasik renklerin her renge uyum sağlayabilen ve odaya modern bir hava katan kurtarıcı tonlar olduğunu unutmayın.

SON DAKİKA  Kalkan Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?

 

 

2. Geometrik Desenlerle Odaya Hareket Katın

Dekorasyon söz konusu olduğunda her zevke ve beklentiye uygun tek bir model belirlemek zordur.  Buna rağmen son zamanlarda oldukça popüler olan geometrik desenler evinizde modern bir şıklık yaratmanıza yardımcı olabilir.  Halılarda özellikle geometrik desenler tercih edilmektedir. Bu hareketli kilimler, özellikle sade alanlar için mükemmel bir dekorasyon önerisi olabilir.

 

3. Odadaki Havayı Doğal Malzemelerle Değiştirin

Taş ve işlenmemiş ahşap gibi doğal malzemeler evinizin enerjisini tamamen değiştirebilir. Bu doğal enerjiye ek olarak, özellikle tuğla duvarlar da odaya renk çeşitliliği sağlar. Taş şömine ve ortasına yerleştirilmiş işlenmemiş doğal ahşap sehpa ve doğal görünümlü ahşap kapılar ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

SON DAKİKA  Yere Dökülen Alçı Nasıl Temizlenir?

 

4. Aksesuarların Estetiğine Şans Verin

Evinizi dekore ederken odanızı heykel, takı, çömlek, çeşitli taşlar ve tablolar gibi aksesuarlarla dekore edebilirsiniz. Mobilyanızla uyumlu olarak seçeceğiniz bu aksesuarlar odaya renk ve çeşitlilik katar.  Oturma odasına yerleştirebileceğiniz kitaplık üzerine kitaplar ya da koltuklara özel minderler de mekâna renk ve hareketlilik katmak için modern ve estetik bir seçim olabilir.

 

5. Sanatın Gücünden Yararlanın

Bir odayı dekore etmek oldukça eğlenceli bir aktivite kadar önemlidir. Evin size sunduğu enerji, girdiğiniz anda hissedeceğiniz duygular ve estetik görünüm odanızı dekore ederken yaptığınız seçimlere bağlıdır. Duvarlara asılacak tablolar veya komidinin üzerine koyacağınız çerçeveli bir fotoğraf, odanıza derinlik ve sanatsal bir hava sağlayabilir. Modern ev dekorasyonu yapılırken sanatın ruhu yatıştırıcı etkilerinden de yararlanabilirsiniz.

SON DAKİKA  Çekiçlenmiş boya ne demek?

 

6. Derinin Büyüleyici Etkisinden Faydalanın

Bir odayı dekore ederken genellikle göz alıcı olmaları nedeniyle deri parçalar tercih edilir. Evde ya da özellikle ofiste derinin şıklığı ortama bambaşka bir hava katıyor. Kanepeler ve sandalyeler için siyahtan sıcak kahverengi ve beyaza kadar çeşitli renklerde bulunabilen deriyi tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Boş Alan Nasıl Değerlendirilir? Boş Alanlar İçin Dekorasyon Fikirleri

Boş alanı değerlendirmek, verimliliğe ulaşmak gibi sorular çok merak ediliyor. Kullanılmayan alanları…

Makinalı Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Makinalı alçı sıva birçok yapı malzemesinin üzerine uygulanarak duvarı boyaya hazır hale…