Sari alan ormanların çizildiği haritalarda sarı renkle boyanan yerlere denilmektedir. Sarı alanlar kültür arazileri olarak da anılmaktadır. Bu alanlar tapularda da sarı alan olarak geçmektedir. Bu alanlar bölgede sahibi olarak bilinen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Sarı alanların tespit edilmesi halinde bu alanların devlete geçmesi söz konusu olmaktadır. Bu yüzden bu alanlarda ev yapmak mümkün görülmemektedir. Daha önce yapılan bir ev var ise devlete başvurulmalıdır. Arsanın tapu bedeli ödenerek ya da imar barışıyla yıkımı önlemek mümkün olmaktadır.

Sari Alan Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Sarı alan ilan edilen arazilere ev yapılması için devlet tarafından imar açmak gerekmektedir. Bu alanlara şahsi olarak ev yapılması imkânlara dahil gözükmemektedir. Bu alanlar genellikle devletin yapmış olduğu toplu konut ya da devlet daireleri yapımında kullanılmaktadır. Bu yerler bazen de devlet tarafından satılmaktadır. Ekonomik değeri yitirilince topluma satılmaktadır. Bunun en büyük örneği yakın zamanda ki toplu konut ve arsa hamlesidir.

SON DAKİKA  e-Devlet Üzerinden Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Sarı Alan Arazilerin Satışı

Sarı alan araziler normal mülkler gibi serbest bir şekilde alınıp satılmaktadır. Ne alış ne de satış işleminde her hangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu alanın kullanılması için tahsis tarihi esas alınmaktadır. Eğer devlet tarafından tahsis tarihi satış tarihinden eski ise burada sorun yaşanmaktadır. Satış tarihinden sonra tahsis işlemi yapılmış ise de sorunsuzca faydalanmak mümkün hale gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Ayıplı Mal ve Hizmet: Tüketici Haklarının Korunması

Ayıplı Mal ve Hizmet: Tüketici Haklarının Korunması Ayıplı mal ve hizmet, tüketicilerin…