Noter huzuru neredeyse bir deyim olarak dilimize yerleşmiştir. Herhangi bir evrakın, sözleşmenin, satış işleminin ya da durum tespitinin noterlikçe yapılmasına denmektedir. Noterin makbuz kestiği hatta yevmiye numarası verdiği her şey noter huzurunda resmiyet kazanmış demektir. Ülkemizde birçok kurum ya da kişi ilişkilerinde, delil olması için noterin onayı aranmaktadır.

Noter Huzurunda Gerçekleştirilen Hizmetler Nelerdir?

Noterlik kurumunun en önemli görevi işlemleri tespit etmek, onaylamak hatta arşivlemektir. Bu kurumun ilgi alanına girmeyen bir işlem neredeyse yok gibidir. Aslı gibidir yapmak noterlerin görevleri arasına girmiştir. Her türlü alış satış işleminin noterlerce onaylanması gerekmektedir. İhtarnameler noter huzurunda çekilmektedir. Durum tespitleri noterlikçe kayıt altına alınmaktadır. Noterler işlem yaptıkları her belgeyi kayıt altına almaktadır. Doğacak olası bir aksi durumda devletin hafızası olacaklardır.

SON DAKİKA  Birinci Derece İpotek Ne Demek?

Noter Huzuru Neresidir?

Genel olarak noterlik ofisi noter huzuru olarak kabul edilmektedir. Ancak bununla sınırlı değildir. Bazen noterler adrese de gidip işlem yapmaktadır. Orası da noter huzuru olarak kabul edilmektedir. Noterin işlem yapması için saat aralığı bulunmamaktadır. Bunun en bariz örneği Milli Piyango Çekilişleridir. Saat kaçta çekilirse çekilsin kanunen noter huzurunda yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Noter oraya giderek çekiliş kaçta biterse o saate kadar orada bulunmaktadır. Orası da noterin işlem alanı olduğundan dolayı noter huzuru kabul edilmektedir. Kısaca noterlik faaliyetinin yapılabildiği her alan noter huzuru olarak kabul edilmektedir.

4 comments
  1. Noterler hayatımızın birçok alanında resmiyet sağlamak için önemli bir rol oynar. Noter huzuru, herhangi bir işlem ya da evrakın noterlik tarafından yapıldığı zaman demektir. Bu da işlemin güvenilir ve resmi bir şekilde gerçekleştiği anlamına gelir.

  2. Noter huzuru, işlemlerin güvence altında ve resmiyet kazandığı bir ortamı ifade ediyor. Güvendiğimiz ve başvurduğumuz bir kurum olan noterlik, önemli evrakların doğruluğunu onaylamak için bizlere huzur veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir