Duvarların herhangi bir malzeme ile kaplanmazdan önce pürüzlerin giderilmesi gerekmektedir. Pürüzlü duvara uygulanan herhangi bir maddeden verim almak ne yazık ki mümkün görülmemektedir. Pürüzlü duvara duvar kâğıdı uygulaması da mantıklı değildir. Her şeyden önce duvarın pürüzsüz bir hale gelmesi gerekmektedir. Duvarın düz bir zemine sahip olması için bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemlerin başında alçılama gelmektedir.

Pürüzlü Duvara Kağıt Nasıl Yapılır?

Her türlü yüzeye duvar kâğıdı uygulanması mümkün olmaktadır. Pürüzlü duvarlarda sadece ufak tadilat işlemleri ile uygulama dayanma ömrünü uzatmaktadır. Duvarın düzlenmesi duvar kâğıdında tutuşu da artırmaktadır. Bunun için uygulanan 3 farklı yöntem şöyle sıralanmaktadır.

  • Eğer duvar aşırı pürüzlü değilse zımpara yapmak duvarın düzlenmesi ve duvar kâğıdı tarafından sarılması için gerekmektedir.
  • Alçı ya da alçıpan malzemeleri kullanılarak duvardaki pürüzleri gidermek mümkün olmaktadır.
  • Macun çekmek ya da alçı ile düzlemek ise en yaygın yöntemlerin başında gelmektedir. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra duvar kâğıtları uygulanmaktadır.
SON DAKİKA  Kordon Altı Boya Ne Demek?

Pürüzlü Duvarda Zımpara Nasıl Yapılmaktadır?

Duvarda yer alan pürüz lokal ise zımpara tercih edilmektedir. Öncelikle kalın zımpara ile ağırlığının alınması gerekmektedir. Daha sonra ince dişli zımpara ile düzleme işlemine girişilmektedir. Zımpara yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus duvar eşitliğinin sağlanması olarak bilinmektedir. Uygulama ne kadar kaliteli olursa kâğıdın görüntüsü daha da güzel olmaktadır. Buna bağlı olarak ömrünün uzadığına da rastlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir