Parlak vernik adından da anlaşılacağı üzere yüzeylere parlak bir görünüm kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Daha çok mobilya alanında tercih edilse de yaygın olarak pek çok alanda kullanılır. Parlak vernik ne demek? İçeriğimizde daha detaylıca görebilirsiniz.

Parlak vernik genellikle mobilya, ahşap zeminler, resimler ve oymalı detaylar üzerinde kullanılmaktadır. Uygulandığı yüzeye zengin ışıltılı ve parlak bir görünüm katmaktadır. Hoş bir görüntü elde etmek isteyenler içinde oldukça idealdir. Çoğu zaman mobilyaya da dekoratif objelerin üst yüzeyine uygulansa da bu yüzeyleri yalnızca parlatmaz aynı zamanda estetik bir görünümde kazandırır. Bu tarz vernikler aynı zamanda su leke, çizik ya da aşınmaya karşı da korunabilmektedir.

Parlak Vernik Nasıl Yapılır?

Parlak vernikte ilk aşama hazırlık aşamasıdır. Vernik uygulanacak yüzey temizlenmelidir. Düzgün bir zemine sahip olması oldukça önemlidir. Yüzeydeki sorunları giderebilmek adına zımparaya ikinci aşamaya geçilir. Hafif bir zımparalama işlemi yeterli olacaktır.

SON DAKİKA  Saten Alçı Kıvamı Nasıl Olmalı?

Vernik uygulama işleminde kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Uygun fırça ya da rulo ile birlikte yüzeye uygulanması daha akıllıca olacaktır. Birden fazla kat uygulanmasında bir sakınca yoktur. Ancak her kat arasında koruma süresine mutlaka dikkat etmek gerekir. Bu işten tamamlandıktan sonra koruma süresi başlayacaktır. Bu süre içerisinde parlaklık ve koruyucu tabaka oluşacak ince ayar ve parlatma işlemleri ise son kısımda gerçekleştirilir. Koruma işlemi bittikten sonra yüzeyde istenmeyen lekeler ya da kabarcıklar oluşursa hafif bir zımpara yapılabilir. En son ise yüzey temiz bir bezle parlatılarak son görünümü elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Evde Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Hazırlanır?

Duvar kağıdının tutkalı en az duvar kağıdının kalitesi kadar önem arz etmektedir.…