Özellikle inşaat maliyetlerini düşürmek isteyen kişiler tarafından son zamanlarda yoğunlukla uygulanmaktadır. Tuğla üzerine alçı sıva uygulaması ne yazık ki yapımı sağlıklı bir uygulama olarak bilinmemektedir. Bu yapıların duvarları belirli işlemlerden geçirilmeden direkt olarak alçıya maruz kalırsa kesinlikle kopma yapmaktadır.  Tuğla örüldükten sonra yapılacak diğer işlemler için yapının nem durumu ele alınmaktadır. İklim koşulları nemli ya da yağış alan bir bölge özelliklerini taşıyorsa tuğla üzerine alçı önerilmemektedir.

Tuğla Üzerine Alçı Nasıl Uygulanmaktadır?

Tuğla üzerine alçı uygulanmasına geçilirken önceden  hazırlanmış kaba sıva yapılmaktadır. Kaba sıva uygulaması yapıldıktan sonra kuruması için beklenmektedir. Tuğlalar kuruduktan sonra alçı mala ile parça parça atılarak sıvanmaktadır. Tek kat alçı yetersiz gelecek olursa alçının kurumasıyla bir kat daha sıva atılmaktadır. Bu usulle yapılan alçı sıvalar bir nebze de olsa sağlamlık kazanmaktadır.

SON DAKİKA  Bir Duvarı Maskeleme Bandıyla Nasıl Boyarım?

 

Tuğla Üzerine Alçı Sıva Neden Önerilmemektedir?

Tuğla üzerine alçı sıva yapmak iki zıt maddenin birbiri ile uyum sağlamasını beklemektir. Genellikle bir kaç farklı uygulama tuğlaya uygulandıktan sonra sıvanmaya geçilmektedir. Çimento ile alçı birbirine ters elementler olarak bilinmektedir. Alçı çok dayanıksız olduğu için çeşitli tuğlaların arasında oluşan boşlukları doldurmamaktadır. Bu şekilde yapılan alçı sıva ne yazık ki boyanın kalitesini düşürmektedir. Boyanın dayanma süresini asgari zamana çekmektedir hatta bazen yer yer dökülmeler gözükmektedir. Bu yöntem zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Boya Yaparken Köşeler Nasıl Boyanır?

Köşeler ve kenarlar, evinizin iç kısmında boya hasarının en yaygın olduğu iki…

Beton Perdahlamak Ne Demek?

Beton perdahlama, beton yüzeylerin pürüzsüz ve düzgün hale getirilmesi işlemidir. Yüzeylerin düzgün…