Boyanan evde yatılır mı sorusu genellikle evini boyatan ev sahipleri tarafından sıkça sorulur. Bu sorunun cevabı bir tane değildir. Çünkü bu durum hangi boyanın kullanıldığına bağlı olarak farklı cevaplar içerir.

Boyaların çoğu üç farklı türe indirgenebilir:

  1. Zero(sıfır) VOC Boya

Zero-VOC boya kullanıyorsanız, boyadığınız gün evinizde uyumak tamamen güvenlidir. Bu boya neredeyse kokusuzdur ve toksik kimyasallar yaymaz. VOC içermeyen iki harika boyalar bu yüzden aynı gün evinde yatmak isteyen ev sahiplerine tavsiye edilir.

  1. Düşük VOC Boya

Düşük VOC kategorisinde olan herhangi bir boya, boyanın uygulandığı gün evde uyumaya zararsız olacak kadar az miktarda VOC içerir. Ancak boya kokusuz değildir ve boyandıktan sonra en az 24 saat kokacaktır. Odayı iyi havalandırırsanız, tipik olarak koku 2-3 gün içinde azalır.

  1. Yağ Bazlı veya Normal Lateks Boya
SON DAKİKA  Duvar Kağıdı Üzerine Boya Nasıl Yapılır?

Yağ bazlı veya Normal Lateks boyanın sertleşmesi biraz zaman alabilir. Boya, boyamadan sonra 2-8 saat içinde kuruyabilse de, salınan toksinlerin ortadan kalkması 2 haftayı bulabilir. Bu boyayı eviniz için kullanıyorsanız odada uyumadan önce en az 2 hafta beklemelisiniz. Başlangıçta salınan VOC’ler, havalandırılmayan bir odada solunması halinde muhtemelen olumsuz sağlık etkileri oluşturacak kadar güçlüdür.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız boyanan evde evde yatılır mı? sorusunun gördüğünüz gibi çeşitli cevapları var. Evinizden ayrı kalmak istemiyorsanız, tüm ev iç mekanlarında yalnızca Sıfır veya Düşük VOC boyaları kullanmanız sizin için iyi olacaktır. Evinizden ayrı kalacaksanız, örneğin tatile gitmeden evinizi boyatacaksanız da yağ bazlı boyalar sizin için daha idealdir.

SON DAKİKA  Kordon Altı Boya Ne Demek?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Amerikan Alçı Nasıl Çıkarılır?

Amerikan alçısı diğer klasik alçılara göre daha hafif ve suya dayanıklı olmasıyla…