Son günlerde sürekli olarak noterden satışla ev alınır mı soruları sorulmaktadır. Yeni yıl ile birlikte bazı düzenlemeler yapılması gündeme gelmektedir. Bu düzenlemeler dikkatli takip edilmediğinde bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Noter satışlı ev kanunu 1 ocak 2023 itibariyle itibarıyla yürürlükte olacaktır. Bu zaman zarfından önce yapılan satışlar sadece satış vaadi niteliği taşımaktadır. Tapu dairesine gidilip tapu çıkarılmadığı takdirde işlem tamam olmamaktadır.

Noter Satışlı Ev Kanunu Nedir?

Noterlere tapuya şerh düşülmesi için yetki verilmesi olarak tarif edilmektedir. Bu kanuna göre artık noter huzurunda yapılan satışlar için tapuya gitme ortada kalkmaktadır. Alıcı ya da satıcı talep edip belirli bir harç ödeyince tapu işlemi noterde tamamlanmış olmaktadır. Bu işlem noterde onaylandığı andan itibaren tüm sistemlere kayıt olmaktadır. Gerek noterler birliği gerekse tapu müdürlüklerinin ekranlarına entegre biçimde iletilmektedir. Notere tapu için noter ücreti dışında harç ücreti de ödenmektedir. Harç ücretlerinin 500 liradan eksik 4000 liradan fazla olmaması ön görülmektedir.

SON DAKİKA  Noter Satışlı Arsa Ne Demek?

Belgesi Olmayan Evlere Noter Satışı Yapılır Mı?

Tapusu olmayan evler için noter satışı olması düşünülmemektedir. Tapusu olmayan ev, arsa, arazi, bağ hatta bahçeler noter satışıyla satılmamaktadır. Yeni çıkması planlanan bu kanun ile tapusu olmayan yerlere tapu çıkması mümkün olmayacaktır. Noter sistemleri şu günlerde tapu sitemleri ile uyumlu hale getirilmektedir. 1 Ocak 2023 sabahı noterlerden satış işlemleri başlamış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul İlişkilendir Ne Demek?

Gayrimenkul sermaye iradı mükellefi olan kişiler için hazır beyan sistemi bulunmaktadır. Bu…