Boş alanı değerlendirmek, verimliliğe ulaşmak gibi sorular çok merak ediliyor. Kullanılmayan alanları verimli kullanmak sizin elinizde.

Özellikle çekirdek aileler geniş ve ferah evlere taşındığında boş oda sorunu ortaya çıkıyor. Genellikle boş odaları olan evlerde alınan önlem, odanın kapalı tutulması ve kullanılmamasıdır. Ama ihtiyaç hiç bitmediği gibi arzular da zincirlerle bağlı değildir. İnsanların birçok faaliyeti veya farklı ihtiyaçları vardır. Gerek sosyal aktiviteler gerekse farklı ihtiyaçlar için boş alanlar verimli bir şekilde kullanılmayı hak ediyor. Bu nedenle boş odalarınızı karanlık bir yerde bırakarak kapıyı kilitlememelisiniz. Aksine, alanı gerçekten mükemmel bir şekilde kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bu durum ortaya çıktığında eminim iyi ki yapmışsın diyeceksin.

 

Evdeki Odalar Boşken Nasıl Değerlendirilir?

Boş alan nasıl değerlendirilir sorusunun yanıtı genellikle daha fazla odası olan kişiler tarafından aranır.  Ancak, boş alanı ihtiyacınız olan bir ihtiyacı doldurmak için kullanabileceğiniz kesindir. Faaliyetleriniz için bu boşluğu doldurabileceğiniz gibi, farklı ve amaca yönelik ihtiyaçlarınızı da en aza indirebilirsiniz. Ancak her durumda, odanızı kullanmamak seçeceğiniz son çözüm olmalıdır. Çünkü herkes boş bir alan bulup verimli kullanmak ister. Fakat herkes böyle bir durumla karşılaşmaz. Tüm bunları mutluluğa çevirerek boş olan alanı çok amaçlı bir alan olarak da kullanabilirsiniz.

Boş alanlarınızı nasıl değerlendirebileceğinizi sizler için listeledik.

 

1-Kiler Kullanımı

Kiler kullanımı sayesinde özellikle mutfağınıza renk katacaksınız. Mutfağınızdaki ürün miktarını dağıtarak, mutfaktaki boş alanı ve boş alanı değerlendirmiş olursunuz. Çoğu kişi mal ve ürünlerin yoğunluğundan şikayetçidir.  Arzusu boş bir alan bulup evdeki kalabalık alanları aydınlatmaktır. Boş bir odanız varsa, bu işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.  Mutfağınızda kış için hazırladığınız salça, konserve ya da salatalık turşusunu koyacak bir alan bulamıyorsanız, o alanı boş alanda oluşturacağınız yeni bodrumda bulacaksınız.

SON DAKİKA  Balkon Dekorasyon Fikirleri İle Yepyeni Bir Yaşam Alanı Oluşturun Sakın Bunları Yapmayın!

Kullanmadığınız ev aletleri, mobilya ya da dekorasyon ürünleriniz varsa boş alanda kullanabilirsiniz.  Diğer bir seçenek olarak sezon geçişinde kışlık veya yazlık kıyafetlerinizi odanıza getiremiyorsanız yine kileri kullanabilirsiniz.

 

2- Dolap

Mevsim geçişlerinde gardırobunuza sığmıyorsanız bu ihtiyacınızı misafir odanızda giderebilirsiniz. Evin etrafını ne kadar toplarsanız toplayın içinden geçilmeyen ve rahatsız eden dağınık ve basık bir görüntü olabilir.  Bu, hareket alanınızın azaldığını ve bir sorununuz olduğunu gösterir. Yani bu sorunu çözmek için boş bir yere depolama sistemi kurmanız gerekiyor.

Evde boş ve kullanılmayan bir odanız varsa odayı giyinme odasına dönüştürmek doğru bir karardır. Giyinme odasına koyduğunuz geniş gardırop sayesinde yatak odanız artık daha ferah ve düzenli görünür.

Soyunma odasında sadece kıyafetlerinizi saklamakla kalmaz, aynı zamanda ütüleyebilir veya çamaşır asabilirsiniz. Böylece daha faydalı bir kazancınız olur. Ayrıca soyunma odasında giyinip dağınıklığınızı orada bırakabilirsiniz.

 

3-Spor Odası

Evdeki odalar arasında boş ve kullanılmayan bir alan varsa odayı spor salonuna çevirebilirsiniz.  Yorucu, bunaltıcı ve stresli şehir hayatından kurtulmak için küçük bir spor molası şarttır. Bu durumda, özellikle kışın açık havada yürümek dışında spor salonuna ihtiyacınız olmadığı fikrini bulduk.

Spor salonlarına para ödemek zorunda kalmamak için misafir odanızı spor salonuna çevirebilirsiniz.  Ücret dışında kendi bölgenizde bir spor alanı oluşturmanız da sizi motive edecektir.

Tüm aile bireyleriyle yaşayabileceğiniz spor deneyiminden kesinlikle memnun kalacaksınız.  Kurduğunuz spor odası sayesinde spor yapmak ve kendinizi geliştirmek için farklı yerlere gitmenize gerek kalmıyor.

Özellikle yoğun bir hayatınız varsa ve spor yapmaya vakit bulamıyorsanız evinizde spor salonu olması fikri tam size göredir. Spor yapmak sağlığınız için gereklidir ve evinizde spor salonu olması kazancınızı artıracaktır.

SON DAKİKA  Mimari Projede TB Ne Demek?

4-Hobi Odası

Evinizdeki boş alanı hobi odasına çevirebilirsiniz. Hobi odası sayesinde hem ailenizle kaliteli zaman geçirebilir hem de dinlenebilirsiniz. Özellikle zihinsel olarak rahatsız olduğunuz günlerin sayısı arttıkça, bir hobiyle uğraşmak sizin ve sağlığınız için iyidir.

Hobiniz bir müzik aleti çalmak, resim yapmak, yazı yazmak, akıl oyunları veya başka bir tür ise, bu çeşitlerden malzemeleri kayıt odasında bulundurabilirsiniz.

Böylece hobi odasını kendinize uygun şekilde dekore etmiş olursunuz. Elbette kitap okumak da bunlardan biri olabilir.  Bazı hobi malzemeleri yer kaplayacak kadar büyük olabilir. Bu durumda bir boşluğa ihtiyacınız var. Bu yüzden hobi odası büyük önem taşımaktadır. Örnek olarak bir müzik kayıt odasında yalnız kalabileceğiniz için kendinizi keşfedebilirsiniz.

 

5-Odayı Bir Atölyeye Çevirin

Resim veya diğer el işleriyle ilgilenen biriyseniz misafir odanızı mutlaka bir atölyeye çevirmelisiniz. Çünkü çalışmanızı bir oda içinde kolayca ve özgürce hareket ettirmek çok faydalı olacaktır. Kendinizle baş başa kaldığınızda çizim kaleminizi daha iyi kullanmaya başladığınızı göreceksiniz.

Bilindiği üzere resim sanatına ilgi duymanız malzemelerin boyutuna ve çeşitliliğine bağlıdır. Tüm bu malzemelere iç mekanlarda yer bulamadığınız için kendinizi dışarıda başka bir yerde çalışırken bulabilirsiniz. Bu hem zaman alıcı hem de sanat için fazla planlayıcıdır. Sanat planları sevmez, ilham veya istek anında çalışıldığında daha iyi sonuç alınan bir daldır.

Tüm bu olasılıkları göz önünde bulundurarak evinizde bir workshop sizin için oldukça rahat ve oldukça faydalı bir deneyim olacaktır.

6-Sinema Odası

Sinema odası boş zamanlarınızı keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz bir odadır. Özellikle film ve dizi izlemekten keyif alıyorsanız boş alanı sinema salonuna çevirmek doğru bir karar olacaktır. Elbette salondaki televizyonunuzdan da film ve dizilere ulaşabilirsiniz. Ancak sinema salonunun perdesinden duvar boyasının rengine, televizyonun boyutuna kadar her şey sinema ortamına uyumlu olacaktır.  Sinema ortamını andıran odanızda film ve dizi izlemek ayrı bir keyfe dönüşecek.

SON DAKİKA  Tedrici Boya Ne Demek?

 

7-Oyun Odası

Misafir odanızdaki boş duvarınıza oyun odasını yansıtmak için resim çizebilir veya sticker yapıştırabilirsiniz.  Bu nedenle, bir çocuğunuz varsa, onlar için mükemmel ve rahat bir alan yaratın.

Çocukların oyuncakları ve oyun oynarken kullandıkları alan, evin dağınık ve sıkışık görünmesine neden olur.  Elbette bu soruna çözüm bulmanın en yaygın yolu oyun odasından geçmektedir. Oyun odası sayesinde çocuğunuz tüm oyuncaklarını tek bir odada özgürce oynayabilir.  Böylece odanın amacından kaynaklanan dağınıklık sorun olmaktan çıkar.

 

8-Çalışma Odası

Çalışma odası her evde bulunması gereken bir odadır. Sizin de evinizde boş bir alan bulunuyorsa bu ihtiyacınızı rahatlıkla karşılamış olursunuz.

Çalışan insanların en büyük sorunu rahat ve sakin bir ortam bulamamak. Çalışmak için sessiz ve boş bir alan şarttır. Misafir odanızı çalışma odasına çevirerek bu sorunu çözmeniz mümkün olacaktır.

İş yerinde stresten kaçmak istiyorsanız mutlaka sakin bir yer bulmalısınız. Evinizde boş bir odanız varsa mutlaka çalışma odasına çevirmelisiniz.

 

 9- Konuk Odaları

Benim evimde misafir odası var diyebilirsiniz. Kastettiğimiz misafir odası, geniş aileler ve geniş akrabalara ait aileler için özel olarak tasarlanmıştır. Normalde misafirleri ağırlamak için misafir odasını kullanabilirsiniz. Yatıya kalacak misafirleriniz için odanızı 5 dakika içerisinde yatak odasına çevirmeniz mümkün. Açılır kanepeler sayesinde yata gelen misafirlerinize ayrı ve tek kişilik bir oda açarak onlara rahat bir uyku deneyimi yaşatabilirsiniz. Böylece misafirlerinizi sorunsuz bir şekilde ağırlayabilirsiniz.

10- Çok Amaçlı Oda

Adından da anlaşılacağı üzere çok amaçlı oda tamamen sizlerin istek ve fikirlerine göre tasarlanmaktadır. Birden fazla oda temasına ihtiyacınız olabilir. Bu durumda mümkünse birkaç ihtiyacınızı tek odada birleştirerek çok amaçlı oda adı altında karşılayabilirsiniz.

İhtiyacınız olan unsurları göz önünde bulundurarak bir oda tasarımı oluşturmalısınız. Tabii ihtiyaçlarınız dışında hayal gücünüzü de hesaba katarsanız odanız sizden bir parça da taşıyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İnci Fiks Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?

İnci fiks duvar kağıdı yapıştırıcısı toz yapıştırıcılar içerisinde pazar lideri olarak bilinmektedir.…

Fileli Alçı Sıva Nasıl Yapılır?

Özellikle yalıtım malzemesi öncesinde kullanılmaktadır. Mantolama adı verilen faaliyetin aşamalarından birisi olarak…