Noter satışlı arsa 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren başlaması planlanan yeni bir satış sistemdir. Yeni yürürlüğe giren kanuna göre tapu dairesine gitmeden tapu çıkarmak mümkün olmaktadır. Noterler bir nevi tapu dairesi kazanmaktadır. Günümüzde uygulana kanunlarla noterde yayılan satış sadece satış vaadi olarak algılanmaktadır. Yeni yasa ile satışı yapılan arsanın tapusu noterden teslim edilmektedir.

Noterde Satış İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Noterler tapu çıkmazdan önceki son mercii olarak işlev görmektedir. Noter huzurunda arsa satısı yapmak isteyen kişileri huzuruna çağırarak satışa şahitlik etmektedir. Satıcı ile alıcının aynı anda imzalarını alarak satış vaadi işlemini tamamlamaktadır. Bunun üzerine taraflar tapu çıkarmak için tapu dairesine başvurmaktadır. Noterden alınan belgeler teslim edilip harç ödendikten sonra tapu işlemi başlamaktadır. Bu işlem bürokraside aşırı bir yük oluşturmaktadır. Yeni yıl ile birlikte noterde yapılan işlem tarafların isteğine göre nihai niteliğe kavuşmaktadır.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Yatırım Fonu Ne Demek?

Noterler Tapu Dairesi Mi Olacak?

Aslında bu sorunun cevabı evet olarak verilmektedir. Alış ya da satışın tarafları işlemi aynı ücreti ödeyerek noterde bitirmektedir. Dolayısıyla kimse noterden çıkıp randevu alıp günlerce bekleyip tapu dairelerine gitmez diye düşünülmektedir. Bu işlem yapılan arsalar için ise noter satışlı arsa denmesi konuşulmaktadır. Bu işlemle birlikte özellikle tapu dairelerinde iş yükü müthiş bir azalmaya gidecektir. Bürokrasi rahat rahat işler diye düşünülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Şofben Arızasını Kiracı mı Öder?

Şofben arızasının kiracı tarafından ödenip ödenmeyeceği, kira sözleşmesine ve arızanın sebebine bağlıdır.…