Kişilerin ödemekle yükümlü olduğu borçları ödememesi sonucu üzerine kayıtlı malların satışının noterlikçe engellenmesidir. Kredi borcu hatta bireysel ilişkilerde noter tarafından mal kaçırma işlemlerinin önüne geçilmesi için uygulanmaktadır. Hak mahrumiyeti işlemi genel olarak alacaklı kişinin mahkemeye başvurması sonucunda karar çıkartılması sonuncunda uygulanmaktadır. Alacaklının devlet olduğu durumlarda ise ilgili kurum tarafından hak mahrumiyeti işlemi başlatılmaktadır.

Noter Hak Mahrumiyeti Nasıl Kalkar?

Noterden koyulan hak mahrumiyeti bu unsuru oluşturan durumun ortadan kalkmasıyla mümkün olmaktadır. En temel sebep olan borcun ödenmesi ile hak mahrumiyetinin ortadan kaldırılmasına zemin hazırlanmış olmaktadır. Nadir olarak görülse de olası bir hata sonucu koyulan hak mahrumiyeti de düzeltme ile ortadan kalkmaktadır. Yine de bu işlemler sonucunda icra dairesine başvuru yapılarak olay sonuçlandırılmalıdır. Hak mahrumiyetine hükmeden icra dairesi bu kararı yine kendisi terkin etmelidir.

SON DAKİKA  Edinme Sebebi Satış Suretiyle Pay Temliki Ne Demek?

Hak Mahrumiyetini Kimler Kaldırabilir?

Öncelikle mahrumiyete uğrayan malın sahibi bizzat kendisi başvurarak bu olayı sonuçlandırmaktadır. Kanuni bir temsilcisi varsa vekâlet yardımıyla o kişi de bu mahrumiyeti kaldıracaktır. Kişinin hukuk işleri ile ilgilenen bir avukat varsa o da bu olayı sonuçlandırabilmektedir. Bu kişiler dışında gerek icra dairesi gerekse noter işlem yapmayacaktır. Kişinin yakınları hatta çocukları bile bu durumda işlemleri sonuca ulaştıramayacaktır. Mümkün mertebe bu tarz önemli işlerde alanında bir avukattan yardım almak gerekmektedir. Aksi takdirde süreçte ortaya çıkan bir duruma karşı zaman kaybı yaşanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Ayıp Davası: Tüketici Haklarının Hukuki Yoldan Korunması

Ayıp Davası: Tüketici Haklarının Hukuki Yoldan Korunması Ayıp davası, satın alınan bir…