Yapıların dış ortam ile temasta bulunan düşey yüzeyleri, cephe diye adlandırılır. Bundan dolayı cepheler tüm yapıların dış kabuğudur ve açık havayla olan bağlantılarıdır.

Asgari parsel cephesi sözlükte; ‘en az, minimum yer bölüm yüzü.’ olarak tanımlanır. Bundan pek bir şey anlamamış olabilirsiniz. Başka bir ifadeyle söyleyecek olursak; arka cephe hattının köşe noktalarından, parsel ön cephe hattına indirilen dik hatların uzunlukları hesaplanır. Bunların ortalaması alınır ve işte buna, ‘parsel cephesi’ adı verilir. Parsel birden çok yola cepheli ise, uygulama imar planında belirtilmediği takdirde geniş yol üstündeki kenar, parselin ön cephesi olarak kabul edilir. Yollar eşit ise, dar kenarı parsel cephesi olarak almamız mümkündür. Parsellerin yol tarafındaki cephe uzunluğu, ön cephe uzunluğu olarak kabul edilir. (Çıkmalar hâriç tutulur)

SON DAKİKA  Demirbaş Tamiri Kiracı Mı Öder?

Bina cephesi parsel nizamında ysa binanın toprak üzerinde bulunan ilk katı, parselin yola dönük duvarının dış yüzü olarak tanımlanır. Şayet bina köşe başı parselde bulunuyorsa, binanın kot aldığı yol tarafından  başlanarak toprak üzerinde yer alan ilk katın duvar yüzü olarak kabul edilmektedir. Parsel genişliği 4 kata kadar (4 kat dahil olmak üzere) inşaata müsait olan yerlerde ve bitişik nizamda 6.00) metreden az olamaz. Blok başlarında ise yan bahçe mesafesi + 6.00 metreden den olamaz. Ayrık nizamda, yan bahçe mesafelerinin toplamı + 6.00) metreden az olamayacağı belirtilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Nitelikli Doğal Koruma Alanına Ev Yapılır Mı?

Bir yörede yaşayan kişilerin koruma amaçlarına uygun doğada yaşamasına hatta faydalanmasına izin…

Hangi Emlak Sitesi Daha İyi?

Emlak web siteleri, hem alıcılar hem de satıcılar için değer kattıkları için…

Gayrimenkul Risk Grubu a Ne Demek?

Gayrimenkuller taşınmaz mallara verilen genel isimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatın her alanında…