Bir yörede yaşayan kişilerin koruma amaçlarına uygun doğada yaşamasına hatta faydalanmasına izin verilen yerlerdir. Bu alanlar korunurken yöre insanının geleneksel yaşamına devam etmesi de sağlanmaktadır. Koruma alanlarının bir diğer adı herkes tarafından bilinen SİT alanlarıdır. Bu alanlar jeopolitik dönemler kalmaktadır. Bu alanlara ev yapılmasına, alan koruma dışına çıkarılmadan izin verilmemektedir.

Doğal Koruma Alanı Sınırları Nasıl Belirlenir?

Bu alanlar yeni yönetmelikler sayesinde daha aktif koruma statüsü kazanmaktadır. Alanlar yapılarına göre 3 farkı sınıfta incelenmektedir. Bu sınıflar;

  • Kesin korunacak hassas alanlar; Bu alanlara kesinlikle yeni yapılara izin verilmemektedir. Bu alanlarda tabiri caizse bir çivi dahi çakmak mümkün değildir.
  • Nitelikli doğal koruma alanları; birçok farklı kriteri karşılamak koşuluyla yapılaşmaya ender izin verilen alanlardır.
  • Sürdürülebilir Kontrollü ve Kontrollü Kullanım Alanları; bu alanlar özellikle turizm bölgesi olarak kullanılmaktadır. Bu alanlar sadece koruma alanlarına yakın olarak görsel bütünlüğü tamamlamaktadır. Bu alanda yapı ya da turistik tesisler yapılmaktadır.
SON DAKİKA  Edinme Sebebi İntikal Ne Demek?

Nitelikli Doğal Koruma Alanlarının Özellikleri Nelerdir?

Bu alanlar tarih öncesi devirlerden kalmaktadır. Ülkemizin turistik anlamda ön plana çıkmasında etkin rol oynamaktadır. Bu alanların en temel özellikleri birçok farklı zamana ev sahipliği yapmalarıdır. Bu alanlar tarihi bugüne getiren yerlerdir. Jeopolitik devirlerden bakiye olarak günümüze ulaşmaktadır. Geçmişe dönük arkeolojik çalışmalara ev sahipliği yaptığı için hayati önem arz etmektedir. Bu alanlar yer altı zenginlikleri ile ünlenmektedir.

4 comments
  1. Eşsiz doğal koruma alanlarının korunması ve insanların bu alanlarda yaşamalarının engellenmesi çok önemlidir. Doğal koruma alanları, doğadaki dengeyi sürdürmek ve doğal kaynakları korumak için var olan özel alanlardır. Bu nedenle, nitelikli doğal koruma alanlarına ev yapma fikri bana uygun gelmiyor. Doğal alanları korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla, buralarda sadece kontrollü bir şekilde turizm faaliyetleri yapılması daha makul bir yöntem gibi görünüyor.

  2. Doğal koruma alanlarının önemi ve özelliklerini açıklayan bu makaleyi okumak oldukça bilgilendiriciydi. Doğal alanların korunması ve insanların geleneksel yaşamlarının devam etmesine olanak sağlanması gerçekten önemli bir konu. Elbette, koruma alanlarına ev yapmak gibi bir düşünce bu amaçla tezat gibi görünse de, bu alanlarda yapılarına izin verilen belirli bölgelerin olması da anlaşılabilir. Böylece, insanlar doğada yaşarken ve faydalanırken, bu alanların korunması da sağlanmış olur.

  3. Bu makaleye göre, nitelikli doğal koruma alanlarına ev yapılmasına ender izin veriliyor. Bu durum, hem yöre insanının geleneksel yaşamına devam etmesini sağlamak hem de koruma alanlarının dokusunu bozmamak için önemli bir kriter olarak belirtilmiş. Dolayısıyla, bu kısıtlamaların yapılmasının yerinde ve önemli olduğunu düşünüyorum.

  4. Koruma alanlarına ev yapılması konusu çok hassas bir konudur. Doğal alanların korunması için yapılaşmanın sınırlı tutulması önemlidir. Eğer doğal koruma alanlarında yaşanacaksa, bu alanların hassas yapısına saygı gösterilmeli ve doğanın dengesini bozacak etkilerden kaçınılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İpotek Terkin İşlemleri Başlatılmıştır Ne Demek?

Son zamanlarda borcu için ipotek göstermek zorunda kalan milyonlarca kişi, ipotek terkin…