Taşınmaz araziler birçok farklı amaca hizmet etmektedir. Bu amaçlara uygun hale gelmesi için geliştirme faaliyetlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Gayrimenkul geliştirme taşınmaza proje çizerek bulunduğu alana uygun şekilde fiyatını katlama çabası olarak anılmaktadır. Gayrimenkul geliştirme bazen taşınmaz üzerine inşaat yapma bazen de farklı yollarla mümkün olmaktadır. Taşınmaz geliştirmenin çok farklı yolları bulunmaktadır. Ülkemizde ham olarak alınan arazilerin üzerine değer katması muhtemel yapıların yapılması şeklinde tercih edilmektedir.

Gayrimenkul Geliştirmenin Aşamaları

Gayrimenkul geliştirme bir süreç işidir. Genellikle bir metodoloji takip edilerek uygulanmaktadır. Bu uygulama yöntemi şu sırayı izlemektedir.

  • Genellikle ilk olarak yer tespiti yapılmaktadır.
  • Yer tespitinden sonra mevcut bölgenin ihtiyaçları belirlenmektedir. Arazinin bu ihtiyaçlara cevap vermesi düşünülen ihtiyaca uygun olup olmadığı belirlenmektedir.
  • Yukarıdaki işlemlerden sonra projelendirme aşamasına sıra gelmektedir.
  • Proje ile birlikte yapılması muhtemel yapının maliyet analizi yapılmaktadır. Maliyet analizi ile geliştirme oranı hesaplanmaktadır.
  • Uygun görüldüğü takdirde planlar uygulamaya konmaktadır.
SON DAKİKA  İpotek Alacağının Temliki Ne Demek?

Gayrimenkul Geliştirme Kimler Tarafından Yapılmaktadır?

Gayrimenkul geliştirme son yıllarda popüler olan bir meslektir. Bu mesleği yapmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Mezun olan kişilere üniversiteler diploma vermektedir. Bununla birlikte bir ekip çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Taşınmaz geliştirme için bölgeyi iyi bilen kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Tüm proje uygulamaya hazır hale gelince inşaat aşamasında ustalardan yardım alınmaktadır. Böylece kısa bir zamanda taşınmazın hem maddi hem de yapısal anlamda gelişmiş olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Ne Demek?

Gayrimenkul ülkemizde altınsan sonra en çok tercih edilen yatırım yöntemi olarak bilinmektedir.…

İpotek Akit Tablosu Ne Demek?

Bir kişinin borcuna karşılık taşınamaz gayrimenkullerine uygulanan ipotek durumu, mevcut durumu veya…

Asansör Etiket Ücretini Kiracı mı Öder?

Asansör etiket ücreti, asansörlerin periyodik olarak kontrol edilmesi ve güvenli bir şekilde…