Edinme Sebebi İntikal Ne Demek? Birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Çoğunlukla Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden alınan tutanaklarda bulunan bu ibare tutanakta belirtilen hak sahibinin bu hakkı hangi yol ile kazandığını belirtmektedir. Edinme sebebi ibaresi tapu sicillerinin düzenli ve güvenilir kalmasını sağlamak amacıyla belirlenmiştir ve uygulanmaya başlandığı günden bugüne kadar birçok farklı karışıklık ve hak talebi davasının kolaylıkla çözüme ulaşmasını da sağlamıştır.

İntikal kelimesi asıl olarak Miras Hukuku’nda kullanılmaktadır ve ölen kişiye ait tüm taşınır veya taşınmaz mallarından ve borçlarından oluşan mirasın mirasçılara geçmesini belirtmektedir. Terimsel bir karışıklığın önüne geçmek ve birbiri ile bağlantı iki alanda ortak bir sözlük oluşturabilmek için tapu sicillerinde de aynı ifade kullanılmaktadır. Bu ifade iki farklı alanda yaşanacak karışıkların önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi Ne Demek?

İntikal ve verasat vergisi bedelsiz olarak hak kazanılan bu taşınmazları da kapsamaktadır. Miras kalan taşınmazların intikal işlemlerinin tamamlanması için Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne başvurulması gerekmektedir. Başvuru işlemini tek bir mirasçının gerçekleştirmesi tüm mirasçılar için işlemlerin tamamlanmasını sağlamaktadır. İntikal için işlem yapılmadığı durumda ilgili kişinin ölümünden 2 yıl geçmesinin ardından yürürlüğe girmiş olan kanun ile intikal işlemleri sağlanmaktadır. Bu sayede tapu sicillerinin güvenliği garanti altına alınmıştır. Edinme Sebebi İntikal Ne Demek? Sorusu bu şekilde cevaplanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Apartman Giderlerini Kiracı mı Öder?

 Apartman Giderleri Neleri Kapsar?   Apartman giderleri, bir apartman veya site gibi…