Köşe parsel, iskan bölgesinde adaların köşelerine denk gelen alanlara denmektedir. Bu parsel türü bulunduğu konuma bağlı olarak iki mahalleye yada iki caddeye bakabilir. Eğer bu parsel ticari bir alan olarak kullanılacak ise diğer parsel türlerine göre büyük avantajlara sahiptir. Örneğin normal bir parsele sahip olan kişinin parseli sadece bir mahalle, sokak veya caddeye bakmaktadır. Ancak elinizde bulunan bir köşe parsel sokak köşesinde bulunuyorsa iki sokağa, mahalle köşesinde bulunuyor ise iki mahalleye, cadde köşesinde bulunuyor ise iki caddeye bakmaktadır. Bu parselin diğer parsele nazaran değeri farklıdır. Her imar bölgesinin birden fazla köşe parseli vardır. Bu parseller yanındaki parsellere nazaran daha değerlidir. Bu nedenle parsel sahipleri parselin özelliğine dikkat etmeli ona göre değer biçmelidir.

Köşe Parselinin Değeri Neye Bağlıdır?

Her köşe parseli değerli değildir. Köşe parselinin bulunduğu bölge ve ortama bağlı olarak değeri farklılık gösterebilir. Köşe parseli sahibi olmak avantajdır. Ancak parselin hangi genişlikte caddeye baktığı da önemli hususlardan birisidir. Bazen köşe parselini olumsuz etkileyecek durumlar olabilir. Örneğin karşısında parseli olumsuz etkileyecek yapılar bulunabilir. Buda köşe parselin değerini düşürecektir. Bunun yanında ulaşım sıkıntısı olan bölgelerde köşe parseli değerleri düşüktür. Aynı şekilde kirliliğin yoğun olduğu bölgede köşe parseli değeri düşmektedir. Ancak bu durumlarda bile köşe parselin değeri ara parsele göre yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Satışa Arz Şerhinin Tesisi Ne Demek?

Gayrimenkuller bazen ipotek edilmektedir. Borç karşılığında teminat olarak gösterilmektedir. Borçlar ödenmediği takdirde…