Köşe parsel, iskan bölgesinde adaların köşelerine denk gelen alanlara denmektedir. Bu parsel türü bulunduğu konuma bağlı olarak iki mahalleye yada iki caddeye bakabilir. Eğer bu parsel ticari bir alan olarak kullanılacak ise diğer parsel türlerine göre büyük avantajlara sahiptir. Örneğin normal bir parsele sahip olan kişinin parseli sadece bir mahalle, sokak veya caddeye bakmaktadır. Ancak elinizde bulunan bir köşe parsel sokak köşesinde bulunuyorsa iki sokağa, mahalle köşesinde bulunuyor ise iki mahalleye, cadde köşesinde bulunuyor ise iki caddeye bakmaktadır. Bu parselin diğer parsele nazaran değeri farklıdır. Her imar bölgesinin birden fazla köşe parseli vardır. Bu parseller yanındaki parsellere nazaran daha değerlidir. Bu nedenle parsel sahipleri parselin özelliğine dikkat etmeli ona göre değer biçmelidir.

SON DAKİKA  Güneş Enerjisi Bozulursa Kiracı Mı Öder? Doğru Bilinen Yanlışlar

Köşe Parselinin Değeri Neye Bağlıdır?

Her köşe parseli değerli değildir. Köşe parselinin bulunduğu bölge ve ortama bağlı olarak değeri farklılık gösterebilir. Köşe parseli sahibi olmak avantajdır. Ancak parselin hangi genişlikte caddeye baktığı da önemli hususlardan birisidir. Bazen köşe parselini olumsuz etkileyecek durumlar olabilir. Örneğin karşısında parseli olumsuz etkileyecek yapılar bulunabilir. Buda köşe parselin değerini düşürecektir. Bunun yanında ulaşım sıkıntısı olan bölgelerde köşe parseli değerleri düşüktür. Aynı şekilde kirliliğin yoğun olduğu bölgede köşe parseli değeri düşmektedir. Ancak bu durumlarda bile köşe parselin değeri ara parsele göre yüksektir.

5 comments
  1. Köşe parsellerin değeri her zaman yüksek olmayabilir, çünkü bazı faktörler değeri etkileyebilir. Ancak yine de köşe parsel sahibi olmak büyük bir avantajdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İhtiyari Deprem Sigortası Ne Demek?

İhtiyari Deprem Sigortası, bir kişinin deprem riskine karşı malvarlığını koruyabilmek için opsiyonel…

Yabancılardan Tapuda İstenen Belgeler Nelerdir? Doğru Bilinen Yanlışlar

Ülkemizde yabancılar birçok durumda tapuya işleri düşmektedir. Fakat tapu onlardan farklı belgeler…