İpotek durumu, normalde var olan veya gelecekte oluşabilecek herhangi bir borç için teminat oluşturabilmek adına kullanılan ve belirli taşınmazların teminat olarak gösterdiği işlemlere verilen isimdir. Taşınmaz üzerine ipotek işlemi uygulandığı anda zorunlu unsurların belgelenerek hak sahiplerine de iletildiği bilinmektedir. Bu belgelere ipotek belgesi adı verilmektedir. Bu belgeler içerisinden FBK süresi de yer almalıdır. Bu noktada şimdilerde milyonlarca kişi, FBK süreli ipotek işlemlerinin ne anlama geldiğini merak etmektedirler.

FBK, ‘’Fekki Bildirilinceye Kadar’’ sözünün kısaltması olarak bilinmektedir. Bu kavram, genel olarak ipotek tescili sırasında fekki bildirilene kadar beklenilmesi anlamına gelmektedir. Alacaklı konumda olan kişi, terkin isteminin ardından ipoteğin sicilden terkini sağlamaktadır. Bu noktada bir yıl gibi süreli ipoteklerde süre biriminde ipotek müdürlüğü tarafından şahsi terkin yapılamadığı ve alacaklının talebinin arandığı bilinmektedir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Kıymet Takdiri Ne Demek?

İpoteğin Fekki Ne Anlama Gelmektedir?

Şimdilerde borcu olan veya alacaklı konumda olan kişiler, ipotek işlemleri için ipotek fekkini de sıklıkla araştırmaktadırlar. Bu noktada borca kon olan ipoteğin kaldırılabilmesi işlemine ipotek fekki adı verilmektedir. Bankalar, ipotek fekki sırasında teminata söz konuşu olan kişilerden ipotek terki için belirli miktarlarda ücret talep edebilmektedirler.

Bu ücret, son yıllarda ‘’Tapu İpotek Fekki Harcı’’ olarak da adlandırılmaktadır. Fakat kişilerden talep edilen bu harç, sayal olarak mevzuata işlenmemektedir. Bu noktada hangi kurumdan işlem yaptığınız harcın durumu ve ödenmesi gereken miktar konusunda değişikliklere neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir