Mimari projede hold kısaca daha sonra yenilikler yapılacak değişime açık alanlar olarak adlandırılmaktadır. O alanın faaliyete geçebilmesi için bazen mevcut inşaatın sonuçlanması sonuçlanmışsa da yeni projenin çizilmesi gerekmektedir. Ülkemizde hold alan yaygın olarak kullanılmayan yeni yeni popüler olmaktadır. Evlerdeki hol kavramı ile karıştırılmaması gerekmektedir.

Mimari Projede Hold Özellikleri Nelerdir?

Yapılar canlıların barınması için hayati önem taşımaktadır. İnsan tabiatın en kâmil ve mükemmel yapılarını yaparak içinde yaşamını idam ettirmektedir. İnsanlar evlerini yaptırırken bazı alanları boş bırakabilmektedir. Bu boşluklar inşaat bittikten sonra doldurulmaktadır. Bazen sadece dekoratif amaçlı iken bazen de gerçek bir ihtiyaca yönelik kullanılmaktadır. Hold alanlara ana inşaat sonlandıktan sonra ya da kendi başına çizilecek bir proje gerekmektedir. Bu proje çizilirken yapıya uygun şekilde dekore edilecek bir plan tercih edilebilmektedir. Yine isteğe göre hem dekoratif hem de kullanışlı bir alanın oluşturulması mümkün kılınmaktadır.

SON DAKİKA  Mimaride Rokoko Ne Demek?

Mimari Projede Hold Alana Verilebilecek Örnekler?

Esasen gündelik hayatımızda manasını bilmesek de sürekli karşımıza çıkmaktadır. En bariz örnek evlerde mutfak inşaatı tamamlanınca tezgâh yapımı bu mimariye örnek verilmektedir. Tezgâh mutfağın bitmiş haline göre hem kullanıma hem de dekora uygun seçilebilmektedir. Yine oturma odasına eklenecek olan TV ünitesi bir başka örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu mimarinin en önemli hususu çizilecek projenin gerçeğe en uygun haliyle kâğıda geçirilmesidir. Daha sonra da uygulama da gerçek ölçülere riayet edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir