Alçı belli bir süre kullanılınca yer yer sararmalar oluşmaktadır. Sararmaya temizlemezden önce nedenini bulmak gerekmektedir. Eğer alçı çok eski ve artık sıkıntı çıkarıyorsa yenilenmesi gerekmektedir. Tam aksine alçı yeni ve yer yer sararmalar oluşmuşsa temizlik işlemi kolaylıkla yapılmaktadır. Alçı temizliğinde en etkili madde sirke olarak bilinmektedir. İki litre suya bir bardak alçı hatta bir iki kaşık karbonat dökülerek temizlik suyu oluşmaktadır. Bu su ve bir bez yardımıyla duvardaki alçının temizlenmesi mümkün olmaktadır.

Sararan Alçı Temizlik Süreci

Sararan alçı temizlemeden önce duvarın manuel bir süpürge duvarın temizlenmesi önerilmektedir. Bundan sonra bez alınarak temizlik suyu ile silinmesi sararmayı gidermektedir. Duvar iyice silindikten sonra odanın pencereleri açılıp havalandırma yapılmalıdır. Havalandırma bu işlem için hayati önem arz etmektedir. Duvarlar tam kurumadan havalandırma kesilirse evin içerisinde uzun bir süre ağır kokular oluşmaktadır. Bu şekilde yapılan bir temizlik ile sararan alçı beyazlamakta hatta eski halini almaktadır. Bu yöntemin alçıpan ya da alçı tavan temizliği için de kullanılması önerilmektedir.

SON DAKİKA  Alçıpan Üzerine Alçı Nasıl Çekilir?

Duvardaki Alçı Neden Sararır

Duvardaki alçı belirli bir süre kullanımdan sonra sararmaktadır. Bu sararmanın başlıca nedeni odada sigara içilmesidir. Yine odada yemek ya da çay pişirerek buhar oluşması alçıyı sarartmaktadır. Alçıyı sarartan bir başka neden ise rutubettir. Odanın her hangi bir duvarında kusma ya da su sızıntısı varsa alçının sararmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Spiral İle Zımpara Yapılır Mı?

Spiral makinesi günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Hayatı kolaylaştıran yapısıyla oldukça işe…