Promenad kelime manası olarak gezinti anlamına gelmektedir. Bir yapıda o yapıyı oluşturan unsurların birbiriyle uyumunu incelemektedir. Bu kısımların birbiriyle ilişkilerini ya da geçişlerini canlandırmak suretiyle bu yöntem uygulanmaktadır. Odaların, manzaranın ya da serbest alanların hareket ettiğini var saymaktadır. Mimarinin ileri teknolojisi olarak da anılmaktadır.

Mimari Promenad Nasıl Uygulanmaktadır?

Mimari Promenad alanların kullanıcılar tarafından gezilmesini esas almaktadır. Yatay mimari projesi olarak uygulanmaktadır. Bir alandan bir alana geçişte nelerle karşılaşmasının muhtemel olmasını ele almaktadır. Bu yöntem son zamanlarda sadece yapının bir alanında değil tüm alanlarda uygulamaya başlanmıştır. Belediyeler rekreasyon alanları ya da sosyal kullanım alanları projelendirmesi için bu yöntemden yardım almaktadır. Bu yöntem ile kişilerin gezintiye çıkmaları sonucu keyifli zaman geçirmelerini hedeflemektedir.

SON DAKİKA  Alçı Tavan Lamba Göbeği Nasıl Yapıştırılır?

Mimari Promenad Özellikleri Nelerdir?

Mimari Promenad mimarlık öğrencilerine ilk öğretilen konuların başında gelmektedir. Mimarın hayal gücünün sınırlarını göstermektedir. Başlıca özellikleri şunlardır.

  • Çoklu düşünmeyi esas almaktadır.
  • Gölgelendirme ya da ışık mimarisini de kapsamaktadır.
  • Mimarlıkta son sınırın hayal gücü olduğunu göstermektedir.
  • Geçmişteki yapıların temel bilgilerini öğrenerek bu zamana uygulama konusunda fikir vermektedir.
  • Gelecek zamanda mimarinin ulaşması beklenen sistemlerin hayal edilmesini sağlamaktadır.
  • Mimari projenin uygulanma alanında yer alan doğal ya da yapay mimari unsurlarını değerlendirmektedir. Yeni yapının bu mimari ile ilişkini ışık, düzenini, yollarını hatta ilerideki yıllardaki gelişmesini ele almaktadır. Mimarinin öncelikle akıllarda çizilmesini esas almaktadır.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir