Mimari konsept kısaca tasarıma karar verilmesiyle başlayan süreçlerin toplamı olarak bilinmektedir. Tasarıma karar verilmesi projelendirmesi hatta hayata geçirilmesi konsept sürecinin bütününü oluşturmaktadır. Mimari ya da tasarımın beslendiği en esas kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Tasarım fikrinin oluşmasından sonuçlanmasına kadar ki tüm dinamikler bu unsurun bir parçası olarak anılmaktadır. Mimari Konsept kelime manası olarak da tarz, kavram ya da görüş benimsenen anlayış manalarına gelmektedir.

Konsept Nedir?

Konsept son zamanlarda her alanda karşımıza çıkmaktadır. Mimaride ise yapının farklı belirgin hallerini ön plana çıkararak tarzı olduğunu anlatabilmektir. Çalışma tarzını gerek sosyal alanlarda gerekse yaşam alanlarında ortaya koymaktadır. Beğeni toplamayı ya da imajları görünür kılarak yeni akımlar başlatmayı hedeflemektedir. Konsept en yalın haliyle mimari yapının dizayn ediliyorken içerdiği ana fikre denmektedir. Örnek olarak doğayı çok seven mimari yapı sahibinin ortam dizaynında yeşile ağırlık vermesi verilmektedir.

SON DAKİKA  Kapıcı Tazminatını Kiracı Mı Öder ?

Mimari Konseptin Kullanım Amacı Nedir?

Mimari de konsept tarzı yansıtmak maksadıyla kullanmaya başlanmıştır. Bir beğeninin değişik yönlerini ele alarak ilk kez bir açıdan bakmayı hedeflemektedir. Bazen yeniden uyarlama olarak uygulanırken bazen de bir yeniliğin kendisi olarak görülmektedir. Konsept hayal gücüyle doğru orantılıdır. Özellikle mimari de hayal gücü bulunmayan bir konsept yarım kalmış sayılmaktadır. Son zamanlarda konak tarzı yapılar bir konsepti yeniden ön plana çıkarmaktadır. Yine aynı şekilde mimarinin atık plastikleri dönüştürerek farklı şekilde kullanması bir konsept yansıtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir