Fayans üzerine alçı yapılması bazı kişilere göre mümkün iken bazı durumlarda mümkün olmamaktadır.  Gerçek anlamda bu işi bilen kişiler birçok uğraştan sonra alçılama işlemini gerçekleştirmektedir. Fayansın üzerine direkt olarak alçı yapılması boşa giden emek olarak nitelendirilmektedir. Eski fayansların durumu göz önüne alınarak bir metot uygulamak gerekmektedir.

Fayans üzerine alçı nasıl yapılır?

Fayans üzerine alçı yapılması için bazı yöntemler bulunmaktadır. İlk olarak fayanslar çekiç yardımı ile kırılmaktadır. Kırılan fayansların üzerine ince bir sıva yapılarak kuruması beklenmektedir. Bir diğer yöntem ise nalbur dükkânlarında satılan kalekim benzeri bir malzeme kullanmaktır. Fayans üzerine alçı seramik yapıştırıcı olarak bilinen bu madde ile bu iş çok kolay bir hal almaktadır. Bu madde fayansın üzerine direkt olarak alçı olarak fayansın üzerine uygulanmaktadır. Kullanıcı dilerse bu malzemenin üzerine farklı seramik ya da fayans uygulayabilmektedir.

SON DAKİKA  Dış Cepheye Alçı Sıva Yapılır Mı?

Fayans Üzerine Alçıdan Sonra Uygulanan Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Fayans üzerine alçı şeklindeki kalekim uygulandıktan sonra birçok farklı malzeme ile dekore edilebilmektedir. Gerek seramik gerek fayans malzemeleri bu alçı benzeri maddenin üzerine düzeltmektedir. Bu şekilde fayans üzerine alçı onun da üzerine fayans uygulanması yıllarca sağlam kalmaktadır. Bölgesel göçüklerin önüne geçilerek düz bir zeminin oluşmasına neden olmaktadır. Son zamanlarda fayans ustaları tarafından fayansların sökülmesine gerek görülmemektedir. Bu yöntemi tercih eden insan sayısı günden güne artmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Eli Böğründe Mimari Ne Demek?

Eli böğründe mimari olarak anılan bu mimari seklinde Anadolu da payanda ismi…