Milli Emlak arazileri spor tesisleri, balıkçı barınakları ya da sosyal projeler için kiralama yapılmaktadır. Bu kiralamaların ömrü genellikle 10 yıl olarak belirlenmektedir. Özel olarak spor kulüplerine ya da turistik tesislere kiralanan arazilerde süre daha uzun olmaktadır. Bazı durumlarda da kira şartları beş yılda bir gözden geçirilmekte ve de güncellemeler yapılmaktadır. Bu araziler kamunun faydalanması için kiralandığı için üzerine sabit bir yapı yapılmasına izin verilmemektedir.

Milli Emlak’tan Kiralanan Araziye Ev Yapılmama Sebepleri Nelerdir?

Milli Emlak adından da anlaşılacağı üzere kamunun malı olarak bilinmektedir. Bu alanları kiraya veren kurumlar geçici olarak yetki sahibi olan insanlardan oluşmaktadır. Geçici olan kişilerin kalıcı kamu arazilerine kira kapsamında yapı izni vermesi düşünülmemektedir. Milli emlak tarafından zaman zaman imara açılıp satılan araziler bulunmaktadır. Oralardan satın alınan arazilere insanlar diledikleri yapıyı yapmak için özgür bırakılmaktadır.

SON DAKİKA  Günübirlik İmar Ne Demek?

Milli Emlak’tan Kiralanan Arazilerin Kullanımı Sırasında Yapılan Yapıların Durumu

Milli Emlak’tan kiralanan arazilere iştigal edilen alanla ilgili yapıların yapılması çeşitli izinlere tabi olmaktadır. Örneğin futbol kulübü tarafından kiralanan araziye antrenman sahası yapılması alınan izinle birlikte mümkün kılınmaktadır. Yıkılan dökülen yerler ilgili mercie bilgi verilerek onarılmaktadır. Bu türlü araziler üzerinde geliştirmeler yapmak ne var ki uzun süreli kiralamalarda sorun çıkarmamaktadır. Kiralanan bir sosyal tesisin esas kullanım durumunda değişiklik olmadan alan genişletmesi normal kabul edilmektedir. Bir spor tesisinin seyirci kapasitesinin on binken yirmi bine çıkartılması için yapılan inşaatlar istisna tutulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir