Milli Emlak arazileri spor tesisleri, balıkçı barınakları ya da sosyal projeler için kiralama yapılmaktadır. Bu kiralamaların ömrü genellikle 10 yıl olarak belirlenmektedir. Özel olarak spor kulüplerine ya da turistik tesislere kiralanan arazilerde süre daha uzun olmaktadır. Bazı durumlarda da kira şartları beş yılda bir gözden geçirilmekte ve de güncellemeler yapılmaktadır. Bu araziler kamunun faydalanması için kiralandığı için üzerine sabit bir yapı yapılmasına izin verilmemektedir.

Milli Emlak’tan Kiralanan Araziye Ev Yapılmama Sebepleri Nelerdir?

Milli Emlak adından da anlaşılacağı üzere kamunun malı olarak bilinmektedir. Bu alanları kiraya veren kurumlar geçici olarak yetki sahibi olan insanlardan oluşmaktadır. Geçici olan kişilerin kalıcı kamu arazilerine kira kapsamında yapı izni vermesi düşünülmemektedir. Milli emlak tarafından zaman zaman imara açılıp satılan araziler bulunmaktadır. Oralardan satın alınan arazilere insanlar diledikleri yapıyı yapmak için özgür bırakılmaktadır.

SON DAKİKA  Günübirlik İmar Ne Demek?

Milli Emlak’tan Kiralanan Arazilerin Kullanımı Sırasında Yapılan Yapıların Durumu

Milli Emlak’tan kiralanan arazilere iştigal edilen alanla ilgili yapıların yapılması çeşitli izinlere tabi olmaktadır. Örneğin futbol kulübü tarafından kiralanan araziye antrenman sahası yapılması alınan izinle birlikte mümkün kılınmaktadır. Yıkılan dökülen yerler ilgili mercie bilgi verilerek onarılmaktadır. Bu türlü araziler üzerinde geliştirmeler yapmak ne var ki uzun süreli kiralamalarda sorun çıkarmamaktadır. Kiralanan bir sosyal tesisin esas kullanım durumunda değişiklik olmadan alan genişletmesi normal kabul edilmektedir. Bir spor tesisinin seyirci kapasitesinin on binken yirmi bine çıkartılması için yapılan inşaatlar istisna tutulmaktadır.

6 comments
  1. Maalesef, Milli Emlak arazilerine ev yapılmasına izin verilmediği için hayal kırıklığına uğrayabilirsin. Ancak, bu arazilerin kamunun faydası için kullanıldığını unutmamak önemlidir.

  2. Evet, Milli Emlak arazilerinin kiralanma süreci ve kullanımına ilişkin bilgilendirmeleri okudum. Bu bilgilere dayanarak, Milli Emlak’tan kiralanan arazilere ev yapılmasına izin verilmediğini öğrendim. Bunun sebeplerini de anladım, çünkü Milli Emlak arazileri kamunun malı olduğu için kalıcı yapıların inşa edilmesine müsade edilmiyor. Ancak kiralanan arazilerde yapılan yapıların kullanımı ve onarımı için bazı izinler gerektiği belirtilmiş. Bu da demek oluyor ki, kiracılar arazilerin kullanımını belirli sınırlar dahilinde geliştirebiliyorlar.

  3. Doğruyu söylemek gerekirse, bu konuda pek bir fikrim yok ama bilgi verdiğin için teşekkür ederim.

  4. Bu konuda tam olarak bir yorum yapmam zor çünkü konu hakkında bilgim yok. Ancak okuduğum kadarıyla Milli Emlak arazilerine ev yapılmasına izin verilmediğini öğrendim. Bu durumda, arazi kiralamalarının genellikle spor tesisleri veya balıkçı barınakları gibi kamunun faydalanabileceği alanlar için yapıldığını anlıyorum. Mümkünse arazilerin bu şekilde kullanılması ve kamuya hizmet etmesi önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir