Kıyı bölgelere sınırı bulunan arsalar ile ilgilenenler birçoğu Günübirlik İmar Ne Demek? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Günübirlik imar planları kıyı kesimlerde bulunan arsaların hangi amaçlarla kullanılabileceğini hangi şart ve durumlar altında yapılandırılabileceğini ayrıntılı bir şekilde ifade etmektedir. Adından da anlaşılabileceği üzere günübirlik imarlarda herhangi bir konaklama durumu söz konusu değildir.

Günübirlik imar planına uygun olarak belirtilmiş olan alanlarda genellikle turizm işletmeleri bulunmaktadır ancak bu turizm işletmelerinde herhangi bir konaklama hizmeti verilmesine izin verilmemektedir. Gün içerisinde uğranılanarak çay ve kahve içilen kafeler, çeşitli tarzda yemeklerin yenilebildiği restoranlar ve alkollü içecek satışı yapan bar ve bistro tarzı turizm yerleri için uygun olan bir imar planıdır. Günübirlik imar olarak adlandırılmasının en büyük nedeni deniz kenarı yerlerin herkese açık olmasını sağlamaktır. Ortak kullanıma uygun şekilde geliştirilen imar planları ile kalıcı işgallerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

SON DAKİKA  İmar Barışı Ne Demek?

Bazı bölgelerde günübirlik imar planlarının dışına çıkılarak bu bölgelere yalı ve konutların inşa edilmesi tamamen yasalara aykırı olduğundan dolayı, bu tarz yapı inşalarının ardından geri döndürme işlemi uygulanmaktadır. Bazı özel durumlar için deniz kenarlarına imar izinleri veriliyor olsa da bu durumlarda da deniz üzerine doldurma yapılarak tekrar halka açık bir alan oluşturulması sağlanmaktadır. Özellikle deniz kıyısında bir arsa alma fikri olan kişilerin Günübirlik İmar Ne Demek? Sorusunun yanıtını bilmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Ne Demek?

Gayrimenkul ülkemizde altınsan sonra en çok tercih edilen yatırım yöntemi olarak bilinmektedir.…

Apartman Giderlerini Kiracı mı Öder?

 Apartman Giderleri Neleri Kapsar?   Apartman giderleri, bir apartman veya site gibi…

Etimesgut Belediyesi Emlak Beyanı Nasıl Yapılır?

Etimesgut belediyesi başkentimiz Ankara’da yer almaktadır. Ülkemizin en büyük belediyelerinin başında gelmektedir.…