Gayrimenkul ülkemizde altınsan sonra en çok tercih edilen yatırım yöntemi olarak bilinmektedir. Gayrimenkul öncelikle kiraların yüksek olması nedeniyle tercih edilmektedir. BU nedenle insanlar kendileri oturmak ya da kullanmak için gayrimenkul almaktadır. Bazı durumlarda ise maksat sadece evde ya da gayrimenkulde oturmak değildir. Gayrimenkul yatırım amacı olarak görülmektedir. Gerek kira geliri elde etmek gerek değer artışı beklemek gayrimenkulde yatırımın konusuna girmektedir. Ülkemizde mevcut konjonktüre bakıldığında genellikle hem kira geliri hem değer artışı gayrimenkullerde mümkün olmaktadır.

Yatırım Amaçlı Gayrimenkullerin Özellikleri Nelerdir?

Yatırım yapılan gayrimenkuller ne yazık ki günlük olarak değer kazanmamaktadır. Gayrimenkuller yatırım için alınırken aranan ilk özellik sabır ile değer kazanmasını beklemektir. Yatırım için düşünülen gayrimenkuller şu özellikleri taşımalıdır.

  • Gelişime ye da yerleşime uygun yerlerde olması gerekmektedir.
  • Okul, hastane ya da ulaşıma yakın olması değer artışını tetiklemektedir.
  • Yatırım maksadıyla uçuk fiyatlı olmaması önem arz etmektedir.
  • İmar ya da iskan gibi sorunlardan uzak olması önerilmektedir.
  • Şehir merkezlerine olan uzaklıkları kontrol edildiğinde fayda sağlamaktadır.
SON DAKİKA  İntikal Eden Gayrimenkul Mallar Ne Demek?

Yatırım Amaçlı Gayrimenkullerin Getirileri

Bu türlü yapılar ülkemizde sürekli olarak değer kazanmaktadır. Yatırım yapılan yer ev hatta iş yeri ise kira geliri sağlamaktadır. Bununla birlikte değer artışı gözlenmektedir. Alınan gayrimenkul tarla, bağ ya da bahçe şeklinde ise icar getiri getirmektedir. Bu opsiyonlara rağmen yaşanan değer artışları esas gerekçe olarak karşımıza çıkmaktadır.

5 comments
  1. Gayrimenkul yatırımları uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım yöntemidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir