İskân ilişiği kesilmesi demek inşaatı biten yapılarla SGK arasındaki bir durumu anlatmaktadır. SGK Bu yapıların inşaat süresince asgari işçilik uygulamasını uyum sağlanıp sağlanmadığını denetlemektedir. Daha sonra Kuruma her hangi bir borcu olup olmadığını sorgulamaktadır. İlgili tüm ödevler yerine getirilmiş ise SGK tarafından Bu belge düzenlenmektedir. İskân ilişiği kesilmiştir belgesi şirketin yetkilisine kurum tarafından teslim edilmektedir.

İskan İlişiğini Kesmek İçin Neler Gerekmektedir?

Öncelikle Yapı kullanma izin belgesine müracaat edilmesi gerekmektedir. Müracaat edilen kurum elindeki bilgileri SGK ile paylaşmaktadır. Daha sonra başvurucu SGK ya gidecektir. Bu bilgiler inşaatın başlayış bitiş tarihi metre karesi hatta sınıfını içermektedir. SGK gelen bu bilgiler ışığında gerekli hesaplamaları yapmaktadır. Hesaplamalar sonrasında başvuran kişinin borcu bulunmuyor ve de beyannameleri eksiksiz olduğu tespit edilecektir. Sonrasında inşaat ile SGK’nın borç ya da asgari işçilikten dolayı İlişiksiz belgesi elektronik ortamda iletilecektir. Eğer başvuran kişi asgari işçilik bildirmemiş ya da borçlarını ödememişse belge düzenlenmeyecektir. Tüm eksikler giderilene kadar bekletilecektir.

SON DAKİKA  Gayrimenkul Risk Grubu a Ne Demek?

İskan İlişiği Kesme Belgesi Ne İşe Yarar?

Bu belgenin olması demek artık binanın iskânının çıkmasında bir mani kalmamış demektir. Bu belgeyi alan başvurucu elektrik, su ya da doğalgaz tesisatlarını çekebilmektedir. Abonelik başvurularında iskân şartı aranmaktadır. Dolayısıyla abonelik de alınmaktadır. Bu işlemlerin de tamamlanmasıyla birlikte yapı kullanıcının hizmetine açılmaktadır. Artık ister evini satar ister kendisi oturur ya da kiraya vermesine engel bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir