Henüz yapılaşması tamamlanmamış nizam adalarına göre bitişik olan arka bahçe mesafesi 3 metreden az olmamaktadır. Bu durum h/2 olarak nitelendirilmektedir. Bina derinlik ölçüsünün yedi metreden daha az olması gereken parsellerle ilgili bir durumdur. Bu duruma göre arka bahçe mesafeleri 2 metreye kadar azaltılmalıdır. Bina üzerine çıkılan her dört kat için mesafe yarım metre artırılmak zorundadır. Bina derinliği yedi metreden kırk metreye kadar olan durumlarda ise h/2 ya da arka bahçe koşulu aranmaktadır.

İmar Durumu h/2 Yapı Yaklaşma Mesafesi

Yapıların birbirine ne kadar yakın olup olmadığı kanunlarla belirlenmektedir. Dolayısıyla yapı yaklaşma mesafesi kısaca iki bina arasında ne kadar mesafe olmasını belirlemektedir. Olası bir iskân durumlarında buraya yapılması muhtemel binaların ne kadar uzakta olması gerektiğini anlatmaktadır. İskân alanlarında yapılması muhtemel binaların önde yer alan bahçelerden en az 5 metre uzaklıkta olmasına dayanmaktadır.

SON DAKİKA  Antre Duvar Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

İmar Durumu H/2 İhlali Ne Demektir?

İmar durumuna göre h/2 ihlali yapı yaklaşma ya da arka bahçelerin öngörülenden daha yakın olmasını ifade etmektedir. Bu durumun ihlal edilmesi durumunda ağır cezai işlemler gerekmektedir. Belediye ilk aşamada yüklü para cezaları kesmektedir. Açılan dava da verilen cezalar sonucunda plana uyum sağlanması zorunluluktur. Bu ihlal giderilmediği takdirde ne yazık ki daha ağır sonuçlar doğmaktadır. Bu imar durumunun tüm çerçeveleri yasal yönetmeliklerle çizilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir