Emlakçılık, taşınmaz malların/ gayrimenkullerin (ev, arsa, iş yeri, tarla vb.) alım, satım veya kiralanması gibi işlemlerinde taraflar arasında aracılık eden aynı zamanda bu süreçleri yöneten profesyonel bir meslek dalıdır. Emlakçılar, alıcılar ve satıcılar arasında bir rehber görevi görürler ve taşınmaz malların alımı satımı ve kiralanması sırasında gerekli olan belge ve prosedürlerin tamamlanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca, emlakçılar, pazarlama stratejileri ve piyasa trendleri konusunda da danışmanlık hizmeti sunarlar. Emlakçılar, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuatlara uygun olarak faaliyet gösterirler.

Türkiye’de emlakçılık yapmak için aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekmektedir:

  • Meslek Odası Üyeliği: Türkiye’de emlakçılık yapmak için öncelikle meslek odasına kayıt olmanız gerekmektedir.
  • Eğitim Belgesi: Emlakçılık yapmak için eğitim almanız gerekmektedir. Bu eğitimi alarak alacağınız belge, Emlak Danışmanı Belgesi olarak adlandırılmaktadır.
  • Vergi Levhası: Emlakçılık yapmak için vergi levhasına sahip olmanız gerekmektedir.
  • İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı: Emlak ofisi açmak için ilgili belediyelerden işyeri açma ve çalışma ruhsatı almanız gerekmektedir.
  • Ticaret Odası Kaydı: Emlak ofisi açmak için ilgili kanunlar gereğince ticaret odasına kayıt olmanız gerekmektedir.
  • Adli Sicil Kaydı: Emlakçılık yapmak için adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.
SON DAKİKA  Artık Parsel Ne Demek?

Sonuç olarak, emlakçı olmak için meslek odası üyeliği, eğitim belgesi, vergi levhası, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, ticaret odası kaydı ve adli sicil kaydı gibi belgelere sahip olmanız gerekmektedir.

Emlakçılık ve Para?

Şehir efsanelerinden olan ve emlakçılıkta çok para olduğunu söyleyen kişilere sıklıkla denk gelmişsinizdir, bu kişiler hakkında fikir sahibi olmadıkları ama kulaktan dolma bilgilerle veya duygusal bir takım yönlendirmelerle bu düşünceye ulaşmış kimselerdir. Bilindiği üzere meslek gruplarında az kazandıran veya çok kazandıran bir skala olmaz, olamaz olsa bile bu kimine göre az kimine göre çok nasıl hesaplanır tamamen bir muammadır. Yıllarca mesleğini kaliteli yapmaya çalışan bir ayakkabı boyacısı çok kazançlı bir konuma gelebildiği gibi yıllardır sektörde yer alan holdinglerin kısa sürede iflasını verdiğini duymuşsunuzdur, bundan dolayı az çok para değil, kaliteli ve istikrarlı çalışma vardır.

SON DAKİKA  İmar Durumu Arazi Ne Demek?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir