Kısaca mimari projenin uygulama alanı olarak tanımlanmaktadır. Mahal Listesi gayrimenkul inşaatları başlamadan önce çizilen en ince projedir. İnşa edilecek mahallin özelliklerini ve bu özellikleri hayata geçirirken gereken malzemelerin listesidir. İnşaat alanında yapılması gereken her türlü yapı ya da yapı maddesi mahal listesinde belirlenmektedir. Mahal Listesi hayata geçirilmesi planlanan yapının malzeme sarf şeması olarak da anılmaktadır.

Mimari Projede Mahal Listesinin Etkisi Nedir?

Bu liste ile inşaatta kullanılması planlanan tüm malzemeler detaylı şekilde ele alınmaktadır.  Mahal Listesi oda oda çıkarıldığı gibi bütün olarak da çıkarılmaktadır. Bu sayede sarf edilmesi hesaplanan boya hatta işçilik maliyetleri önceden hesaplanmaktadır. Mahal Listesi hazırlanan inşaatlar maliyeti neredeyse önceden bilmektedir. Ne kadar işçinin lazım olduğu sarf olunacak alet edevat hazırlanmaktadır. Planlı yapılan işler her zaman daha fazla gelir getirmektedir. Bu yüzden mimari projelerde mahal Listesi önemli bir yer tutmaktadır.

SON DAKİKA  Deprem Muafiyeti Yok Ne Demek?

Mahal Listesi Nasıl Yapılır?

Mahal Listesi inşa edilmesi planlanan alanın metrajının tam anlamıyla ölçülmesini esas almaktadır. Bu ölçülere ve ölçüleri inşa etmek için sarf edilmesi gereken malzemelere poz numarası verilmektedir. Bu sade yapı bir tabloya dökülmektedir. Gerekli kod numaraları uyumlu bir hale getirmek gerekmektedir. Duvar, zemin, kapı ya da pencere gibi alanlar bile bu listede hesaba eklenmektedir. İnşaatta sarf edilmesi planlanan tüm maliyetler istisnasız hesaba dâhil edilmelidir. Kısaca mahal listesi bu şekilde oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Soğuk Havada Derz Dolgu Yapılır Mı?

Özellikle beton, taş, seramik gibi malzemeler arasındaki boşlukları kapatmak için derz dolgu…

Mimari Restoratör Ne Demek?

Restoratör kelime manası olarak restore eden demektir. Geniş manada ise tarihi yapıları…