Taşınmazın ne maksatla kullanıma açıldığı tapusunda yazmaktadır. Evlerin oturuma açık olması tapuda mesken yazmasıyla mümkün olmaktadır. Tapu çıkarılırken imar durumu belirlenmektedir. Ülkemizde son zamanlarda ne yazık ki bazı durumlarda dükkan tapusu olan yerler ev olarak kullanılmaktadır. Bu alanlar meskenlerin genellikle depo ya da sığınak gibi ticari kısımları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tabir sadece kâğıt üzerinde kullanılmaktadır. Yoksa insanların bir dükkanda aile yaşantısı sürdüğü mantıkla izah edilmemektedir.

Dükkan Tapulu Eve Kredi Çıkar Mı?

Dükkân tapulu evlere kredi çıkması mümkün olmamaktadır. Bankalar konut kredisi kullandırmak için evlerde bazı şartlar aramaktadır. Bu şartların başında evlerin kat irtifaklı olması gerekmektedir. Bu mümkün değilse kat mülkiyeti olması gerekmektedir. Bunun dışında kalan şekillerdeki evlere bankalar kredi vermemektedir. Bankalar evi verdikleri kredi karşılığında ipotek etmektedir. Olası bir ödenmeme durumunda ise evi satarak kredi alacağını tahsil etmeye çalışmaktadır. Dükkan tapulu evler bankaların bu şekilde işlettiği sürece uymamaktadır.

SON DAKİKA  Deprem Büyüklüğü Mw Ne Demek?

Dükkan Tapulu Evler Alınır Mı?

Bu yapılar normal değerlerinin altında satışa sunulmaktadır. Dükkan tapulu evler ne yazık ki devlet nezdinde itibar görmemektedir. Kiracı konsa ayrı bir dert ev sahibi otursa ayrı bir dert teşkil etmektedir. Bu nedenlerle bu evlerin alınması pek mantıklı görülmemektedir. Her ne kadar yüksek kira ödeyen insanlar tarafından talep görse de alım satımı mantıkla izah edilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Kıymet Takdiri Ne Demek?

Gayrimenkul kıymet takdiri, bir gayrimenkulün değerini belirlemek için yapılan bir prosedürdür. Bu…