Demirbaş tamiri, kiralanan gayrimenkulün eşya veya mobilya gibi demirbaşlarının hasar görmesi veya bozulması durumunda yapılan onarım işlemidir. Demirbaş tamiri giderlerinin kim tarafından ödeneceği ise kira sözleşmesinde belirtilir.

Genellikle kira sözleşmelerinde, demirbaşların hasar görmesi veya bozulması durumunda tamirat işlemlerinin ev sahibi tarafından karşılanacağı belirtilir. Ancak, tamir işleminin kiracının kusuru veya ihmalinden kaynaklanması durumunda, tamir giderleri kiracı tarafından karşılanır.

Öte yandan, kira sözleşmesinde demirbaşların tamirat işlemlerinin kim tarafından karşılanacağına dair herhangi bir hüküm yoksa, kanunlar gereği tamir işleminin ev sahibi tarafından karşılanması gerekmektedir.

 

Demirbaş Tamiri Nedir?

Demirbaş tamiri, bir işletmenin veya kuruluşun kullanmakta olduğu sabit varlıkların (demirbaşların) arızalanması veya hasar görmesi durumunda, bu demirbaşların tamir edilerek tekrar kullanılabilir hale getirilmesi işlemidir. Demirbaşlar, işletmenin faaliyetlerini yürütmek için ihtiyaç duyduğu sabit varlıklardan oluşur ve genellikle ofis mobilyaları, elektronik cihazlar, araçlar ve makine ekipmanları gibi öğeleri içerir. Arızalanan veya hasar gören demirbaşların tamiri, işletmenin faaliyetlerinin kesintisiz devam etmesi için önemlidir ve genellikle bir tamir uzmanı veya şirketi tarafından gerçekleştirilir. Tamir işlemi, işletmenin maliyetlerini düşürerek, yeni bir demirbaş alımı yerine mevcut bir demirbaşın tamir edilmesiyle maliyetlerin minimize edilmesini sağlayabilir.

SON DAKİKA  Asansör Giderini Kiracı mı Öder?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir