İnce sıva ya da diğer ismiyle kara sıva olarak anılmaktadır. Kara sıvanın üzerine öncelikle bir süre farklı işlem uygulanmaktadır. Çok kaliteli boyalar dışında her türlü yapı malzemesi ile ahenk yakalayabilmektedir. İnce sıvanın üzerine alçı uygulamak sanılanın aksine mümkün görülmektedir. İşinin ehli olan ustalar yağlı boya gibi değerli boyalardan önce alçı üstüne astar uygulamaktadır. Bu işlem sayesinde yağlı boyaya hazırlık yapılmaktadır.

İnce Sıva Üzerine Alçı Yapılması Neden Önemlidir?

İnce sıva üzerine yapılması düşünülen alçı öncelikle boyaya uygun şekilde hazırlanmaktadır. Sıvanın zımpara alınarak güzelce temizlenmesi gerekmektedir. Alçının sıva üzerine dengeli bir şekilde uygulanması önerilmektedir. Tek kat olarak değil gerekirse ince tabakalar halinde birkaç kat vurulması kurumayı hızlandırmaktadır. Alçı kurutulmadan sıvanın üzerine çekilirse tutma ihtimali ne yazı ki düşmektedir. Alçıdan sonra yağlı boya ile boyama yapılacaksa fileli alçı çekilmesi ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu yapı malzemesinin üzerine bir kat transfer astarı vurulunca yağlı boya duvarlarda daha güzel durmaktadır.

SON DAKİKA  OSB Levha Üzerine Alçı Yapılır Mı?

 

Sıva Üzerine Alçı Sonrası Yağlı Boya Çekilmesi Zorunlu Mudur?

Sıva üzerine yağlı boya yapılması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. En yüksek verim yağlı boyadan alınacağı için genellikle bu yöntem önerilmektedir. Çıplak sıvanın üzerine sadece silikonlu ya da plastik boya çekilmesi uygun görülmektedir. Sıva üzerine alçı yapıldığı takdirde ise yağlı boya ile boyamak marjinal fayda oluşturmaktadır. Sıva üzerine alçı çekilince duvar kâğıdı da kullanılmaktadır. Verimi yağlı boya kadar olmasa da talep eden kişiler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir