Duvar boyası yapılmadan önce saten alçı uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama boyanın daha kaliteli hatta uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Saten alçı yapıldıktan sonra zımpara yapılması gerekmektedir. Saten alçı boyadan önceki son kat olduğu için pürüzsüz olmak zorundadır. Duvardaki kırık, delik hatta çürükler doldurulunca boyadan evvel kontrolü önerilmektedir. Bu alanlara ince bir zımpara sürtmek sureti ile yapılan uygulama duvarı boyaya hazırlamaktadır. Saten alçı için 200-220 olarak bilinen zımparalı kâğıt kullanımı önerilmektedir.

Zımpara Yapılması Saten Alçıdan Sonra Zorunlu Mudur?

Saten alçı yapıldıktan sonra zımpara yapılması zorunlu değildir. Çok elzem durumlarda ihtiyaç duyulmaktadır. Boyası temiz kullanılan ya da duvarda çatlak kırık olmayan yerlerde zımpara yapılması zaman kaybı olmaktadır. Bazı duvarlarda yer alan özellikle çivi boşluklarını kapatmak için en ideal yapı malzemesidir. Bununla birlikte duvarlarda oluşan hat şeklinde kırılmalarda da verimli olarak kullanılmaktadır. Uygulaması zorunlu olmamakla birlikte uygulandığı takdirde fayda sağlamaktadır.

SON DAKİKA  300 Dozlu Beton Ne Demek?

Saten Alçı Zımpara Süreci Nasıl İşlemektedir?

Öncelikle duvar normal bir alçı işlemi için hazır hale getirilmelidir. Duvarda yer alan deforme kısımların tespit edilerek doldurulması önerilmektedir. Doldurma işleminden sonra saten alçı uygulaması yapılmaktadır. İşlem bitince son bir kontrol yapılmalı aynı seviyede olmayan kısımlar zımpara ile aynı seviyeye getirilmelidir. Eğer sıvaya rağmen dolmayan alanlar var ise sıva ya da tamir macunu ile doldurulmalıdır. Bu işlemden sonra yine zımpara yapılması gerekmektedir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir