OSB levhalar tavanlara monte edilen ahşap levhalar olarak bilinmektedir. Bu levhalar zamanla deforme olmaktadır. Alçılama işlemi ile bu deformenin giderilmesi mümkün olmaktadır. Birçok yapı malzemesinde olduğu gibi OSB levhaların üzerine de direkt olarak alçı uygulanmamaktadır. Bu şekilde yapılan uygulamalarda bir kaç gün içerisinde alçı dökülmektedir. Levhanın üzerinden alçının dökülmesi bir sürü olumsuz duruma yol açmaktadır.

OSB Levha Üzerine Alçı Uygulaması Nasıl Yapılır?

OSB levhanın üzerine alçı uygulaması yapmak için bazı hususlara önem vermek gerekmektedir. Asla levhanın üzerine direkt olarak alçı yapılması gibi bir duruma düşmemek gerekmektedir. Öncelikle levhaların taşıma kapasitesi ölçülerek belirlenmektedir. Levhaların üzerine önce bir tinerle boya sürülmesi önerilmektedir. Boya sürüldükten sonra kuruması için bir müddet beklenmektedir. Kuruma işlemi gerçekleşince alçılama işlemi başlamaktadır. Özenli bir şekilde uygulana alçı yaklaşık 4 saatte kurumaktadır.

SON DAKİKA  Boya Üzerine Saten Alçı Nasıl Yapılır?

 

OSB Levha Üzerine Alçı Uygulaması Doğrudan Yapılırsa Ne Olur?

Levhalar ahşap olduğu için alçının içerisinde bulunan suyu emmektedir. Bu nedenle levhalarda şişmeler ya da şekil bozuklukları oluşmaktadır. Levhanın alçıyı tutma özelliği bulunmamaktadır. Alçının dökülmesi demek bir sürü zaman hatta para kaybı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işi gerçekten bilen iyi ustalar ile çalışmak bu sorunları en aza indirmektedir. OSB levha üzerine alçı yapmak her ne kadar önerilmese de bu şekilde uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

İmarsız Arsaya Ev Yapılır Mı?

İmarsız arsaya ev yapmak ya da kat çıkmak kanunlarla yasaklanmaktadır. İmarı olmayan…