Kerpiç kullanımı ile ev yapma yöntemi insanlığın tarihi kadar eski olarak bilinmektedir. İnsanlar tarafından toprakla duyun karıştırılması sonucu kalıplar oluşturarak kullanılmaktadır. Bu yapılar dayanıksız yapılar oldukları için sürekli tadilata ihtiyaç duyulmaktadır. Kerpiç duvara alçı ile sıva yapmak ufak ayrıntılar sayesinde mümkün olmaktadır.

Kerpiç Duvara Alçı Sıva Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Duvarlar kerpiç ise ne yazık ki alçı ile direkt olarak sıvanamamaktadır. Her iki maddenin de adezyonları birbirinden düşük olarak ölçülmektedir. Bu yapı malzemeleri birbirini tutmakta zorluk yaşamaktadır. Kerpiç duvarlar alçı ile sıvanmadan önce saman ya da aynı türde malzemeler ile karıştırılmaktadır. Bu şekilde tutunma oranı yükselen alçı ile kerpiç birbirini tutmaktadır. İsteğe bağlı olarak bir miktar ince çimento da harcın içerisine katılmaktadır. Bu dengeler gözetilmeden yapılan alçılama işlemleri ne yazık ki fiyasko ile sonuçlanmaktadır. İç yüzeylerde yapılan alçılama işlemlerinde kireç ya da alçı kireç karışımı kullanılırsa sonuç alınmaktadır.

SON DAKİKA  Dekorasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?  Doğru Bilinen Yanlışlar

 

Kerpiç Alçı Sıva Avantajları Nelerdir?

Kerpiç duvar üzerine alçı sıva uygulaması basit bir konu olarak görülmemektedir. Bu konu üzerine tezler yazılmış hatta bilimsel araştırmalar devam etmektedir. Kerpiç hatta alçı geri dönüşümü olan malzemelerin başında gelmektedir. Bu malzemeler ile yapılan sıvalar defalarca kullanılmaktadır. Olası bir doğal afette kerpiç evlerin yıkılması can kaybını en aza indirmektedir. Kısa bir süre içerisinde tekrar yerine ev yapılması sayesinde maddi hasarların da önüne geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Alçıpan Üzerine Alçı Nasıl Çekilir?

Alçıpan alçıdan oluşturulan yeni bir dekor hatta yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Son…