İmar planında G ek imar planını göstermek için kullanılmaktadır. Mimarlıkta imar planları çizim maksatlarına göre farklı isimlerle anılmaktadır. Bu isimler harflerle sembolize edilmektedir. İmar planında G harfi ise önceden çizilen imar planlarına eklenmesi düşünülen yapıları gösteren plandır. Bu planlar çizilme aşamasında uygulama planına sadık kalarak düzenlenmektedir.

İmar Planına Ek Planla Eklenen Alanlar Nelerdir?

Uygulama imar planının hayata geçen halinin planıdır. Bu planda yer alan yapılar inşa edilmeye başlandığında eksikler ortaya çıkınca ek plan çizilmektedir. Bu plan ile uygulama alanına eklenmesi düşünülen alanlar şunlardır.

  • Sağlık alanları; Kamuya ait bir sağlık ocağı ya da hastane bu alanlara ek olarak plana eklenmektedir.
  • Eğitim alanları; literatürde devlet okulu yapılması için eksikliğe ek plan yapılmaktadır.
  • İbadet alanı; nüfus yoğunluğu gözetilerek cami yapılması için yeni planlar çizilerek yapımına başlanmaktadır.
  • Kamu hizmet alanları; Belediye sarı, valilik hizmet binası gibi yapılara acil ihtiyaç oluşması nedeniyle planlara eklenmektedir.
SON DAKİKA  İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır Mı?

Ek İmar Planı Nedir?

İlave plan olarak da anılmaktadır. Mevcut imar planlarında gelişme ya da değişme olması muhtemel durumlarda çizilen planları genel adıdır. İhtiyaçları karşılamayan ya da uygulama imar planının yetersiz görüldüğü yerlerde ek plana başvurulmaktadır. Uygulama planına göre çizilmesi zorunludur. İmar planına konu olan alanın en etkin kullanımını amaçlamaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir