Arsa sahibi olan birçok vatandaşımız prefabrik ev sahibi olmak istemektedir. Özellikle imarsız arsa sahipleri bu konuyu çok merak etmektedir. İmarsız arsaya ev yapmak devlet tarafından konulan bazı kurallarla sınırlandırılmaktadır. Söz konusu prefabrik yapılar olunca bu sınırlar daha esnek bir hale gelmektedir.

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılırken Dikkat Edilmesi gereken Hususlar Nelerdir?

İmarsız arsalara prefabrik ev yapmak beton ev yapmak kadar zahmet içermemektedir. Dolayısıyla imar, iskân ya da yapı belgeleri gibi prosedürlerden daha fazla tercih edilmektedir. Bu yapıların yapılabilmesi için arazinin asgari 5000 metre kare olması gerekmektedir. Üzerine yapılması düşünülen prefabrik yapı bu alanın %5’ini geçememektedir. Buradan hareketle prefabrik yapıların 250 metre karenin üzerine çıkmaması gerekmektedir. Prefabrik yapıların mutlaka bir cephesi ne yazık ki yola bakmak zorundadır. Parsel bitişine 5 metre yol bitimine 10 metre uzaklıkta yapılması zorunlu tutulmaktadır. Her ihtimale karşı belediyeye başvurulması önerilmektedir.

SON DAKİKA  Yere Dökülen Alçı Nasıl Temizlenir?

İmarsız Arsaya Neden Prefabrik Evler Tercih Edilmektedir?

Prefabrik evler maliyet açısından bakıldığında betonarme evlere göre çok uyguna mal olmaktadır. İmarsız arsaların geleceği belli olmamaktadır. Devlet imar vermediği takdirde oradaki evler atıl duruma düşmektedir hatta yıkımla sonuçlanmaktadır. Bu olay ne yazık ki maddi hasara yol açmaktadır. Prefabrik evler bu türlü sorunlarla karşılaşmamaktadır. Maddi olarak beton evle kıyaslanamamaktadır. Öncelikle maddi açıdan daha sonra ise kurulumun kolay olmasından hatta süresinin kısa olmasında tercih edilmektedir. Bu hızla kullanılmaya devam edilirse çok kısa sürede her sokakta birkaç prefabrik ev görmek mümkün olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Soğuk Havada Derz Dolgu Yapılır Mı?

Özellikle beton, taş, seramik gibi malzemeler arasındaki boşlukları kapatmak için derz dolgu…