Gayrimenkul neredeyse tüm dünyanın en çok tercih ettiği yatırım olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yatırıma gösterilen ilginin en temel sebebi riski az hatta yok olması şeklinde tarif edilmektedir. Dolayısıyla gayrimenkullerin gruplandırma şeklinde kabul görmüş riskleri bulunmamaktadır. Gayrimenkul risk grupları kişilere ya da mesleklere göre belirlenmektedir. Örneğin bir emlakçı için evi satamamak gayrimenkul risk grubunun a maddesini oluşturmaktadır. Yine bir ev sahibinin evinin değerinin düşmesi ona göre a grubu risk içermektedir. Kiracılar için bu risk grubu a maddesi ev bulmadan evden çıkartılması şeklinde olmaktadır.

Gayrimenkul Risk Yönetimi

Gayrimenkul risk yönetimi için gayrimenkul paydaşlarını incelemek gerekmektedir. Emlakçılar satamadıkları evler için sabrederek ya da daha fazla reklam yaparak riski azaltmaktadır.

SON DAKİKA  Tapuda Depolu Dükkan Ne Demek?

Kiracılar ise eve girerken kontrat yaparak kendilerini ileride riske karşı korumaya almaktadır. Gerekli gördükleri durumlarda yasal yollara başvurarak haklarını koruma yoluna giderek riski dağılmaktadır.

Ev sahipleri açısından risk yönetimi evi düzenli kullanması muhtemel kiracıları bulmaktır. Bununla birlikte evini prim yapması beklenen yerlerden almaktır.

Gayrimenkul Risklerinden Kurtulma Yolları

Gayrimenkul risklerini azaltmak için bilge bir gayrimenkul danışmanı ile anlaşmak gerekmektedir. Gayrimenkul danışmanları herkes için adil hizmet sunmaktadır. Bu kişiler prim yapması beklenen yerleri ya da uygun kiralı yerleri bilmektedir. Bunun dışında emlak işi yapan kişilerin evlerini kolayca satmaktadır. Gayrimenkul danışmanları riski en aza indirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul İstimlak Etmek Ne Demek?

Mülkiyet olarak özel kişilere ya da kurumlara ait olan yerlerin devlet tarafından…