Kentsel çalışma alanlarında diğer bir deyişle m Harfi ile nitelenen alanlarda imar adası tek parselde yer almaktadır. Ayrıca o adada birden fazla yapıya izin verilmektedir. Bu yapıların tümünün aynı özellikleri taşıması gerekmektedir. Önerilen yapılaşma türlerinin mutlaka birisi olarak denetlenmesi gerekmektedir.

İmar Planında M Harfi Olan Yerlere Neler Yapılmaktadır?

İmar planında m koşulu bulunan alanlar için yapılması mümkün olan bazı yapılar bulunmaktadır. M planlı yerlere ilk olarak ev yapılmaktadır. Burada yapılması düşünülen evin yapı şartları ilgili belediye tarafından belirlenmektedir. Bunun yanı sıra bu arazilere çarşı büro ya da ticari depolama alanları yapmak mümkündür.

SON DAKİKA  Deprem Az Hasarlı Ne Demek?

Bu alanlar imar planlarına göre değerli yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğlence merkezleri, okullar hatta hastaneler bu alana yapılmaktadır. Yine bununla birlikte otel ya da çok katlı otoparklar için de bu plana uyum tercih edilmektedir. Bu plana göre zemin kata ev yapılmasına izin verilmemektedir.

İmar Planı m ve Kentsel Yerleşim Alanı

Bu imar planı çerçevesinde yapılması muhtemel olan her yapı kentsel yerleşim alanının konusudur. Burada yapılan tüm işlemlerin sınırları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çizilmektedir. İlgili belediye sadece denetim konusunda yetki sahibidir. Bu imar planları son zamanlarda şehir hastanelerinin yapımı ile gündeme gelmektedir. Bu plana sahip olan alanlar daha ziyade uzun ömürlü olması planlanan alanlardır. Herhangi bir deprem ya da doğal afet bölgesine uzak olarak planlanmıştır.

SON DAKİKA  Saten Alçı Zımpara Nasıl Yapılır?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Antre Duvar Kağıdı Nasıl Olmalıdır?

Antre duvar kağıtları iki aşamalı olarak tercih edilmektedir. Antrelerde kullanılması planlanan duvar…