İmar Durumu Arazi Ne Demek? Sorusu yeni bir arsa için arayışta olan birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’nden alınan belgelerin üzerinde günlük hayatta kullanılmayan ve kişilere yabancı gelen çeşitli terimler kullanılmaktadır. İmar durumu aslında bir arsanın imara uygun olup olmadığını, imara uygunsa inşa edilebilecek yapı ile ilgili detayların nasıl olması gerektiği ile ilgili bir çok farklı bilgi barındırmaktadır. Bu bilgiler ışığında hak sahipleri

arsalarının üzerinde imar yapıp yapamayacaklarını veya nasıl bir yapı inşa edebilecekleri hakkında bilgi sahibi olurlar.

Yeni bir arsa satın alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri olan imar durumu arazi olan arsalardır. Bu arsalarda imar yoktur. Tarla olarak adlandırılan bu arsalar için herhangi bir imar planı bulunmamaktadır ancak bu hiçbir zaman imar alınamayacağı anlamına gelmemektedir. Gerekli planlamaların yapılması için ilgili idari birimler ve belediyelere başvurularda bulunulabilir. Bölgenin incelenmesinin ardından ilgili idari birimler veya belediyeler uygun imar planlarını çıkararak bu bölgede yapı inşa edilmesine izin verebilir.

SON DAKİKA  Emlak Yetki Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İmara uygun olmayan bölgelerde imar planı hazırlanarak imar izinlerinin alınması oldukça uzun ve zorlu süreçler gerektirebilir. Bu nedenle eğer doğrudan yapı inşa etmek istenebilen bir arsa arayışı bulunuyorda imar durumu arazi olan arsalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu nedenle İmar Durumu Arazi Ne Demek? Sorusu yeni bir arsa alınmak istenildiğinde oldukça kritik hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Gayrimenkul Satışa Arz Şerhinin Tesisi Ne Demek?

Gayrimenkuller bazen ipotek edilmektedir. Borç karşılığında teminat olarak gösterilmektedir. Borçlar ödenmediği takdirde…

Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Ne Demek?

Gayrimenkul ülkemizde altınsan sonra en çok tercih edilen yatırım yöntemi olarak bilinmektedir.…

İşyeri Çevre Temizlik Vergisini Kiracı Mı Öder? Doğru Bilinen Yanlışlar

İşyeri Çevre Temizlik Vergisi, işletmenin faaliyet gösterdiği yerin belediyesi tarafından tahakkuk ettirilmekte…