Gayrimenkul sermaye iradı özellikle kiraya verilen gayrimenkullerin kira gelirleri olarak bilinmektedir. Kirada evi ya da iş yeri bulunan kişiler bu mülklerden gelir elde etmektedir. Gelir vergisi kanununun 193. Maddesi uyarınca bu gelirler belirli şartlar altında vergiye tabi olmaktadır. Bu gelirler Gayrimenkul sermaye İradı adı altındaki beyanname ile devlete bildirilmektedir. 2022 yılında 9.500 Türk Lirası altında kira geliri elde eden kişiler bu beyannameyi vermemektedir. Dükkan ya da iş yeri sahipleri ise geliri ne kadar olursa olsun beyanname vermek zorundadır.

Gayrimenkul Sermaye İradı Götürü Usulü

Günümüzden yaklaşık 50 yıl kadar önce ülkemizde en çok götürü usul tercih edilmekteydi. Günümüzde bu usul sadece esnaflar ve Gayrimenkul sermaye iradı mükellefler için geçerli olmaktadır. Bu usulle gelirin yüzde yirmi besi geliri elde etmek için harcanan gider olarak görülmektedir. Örneğin bir yıl içerisinde 20.000 Türk Lirası kira geliri elde eden kişiler için bu rakam 5.000 Türk Lirasıdır.

SON DAKİKA  2510 Sayılı İskan Kanununa Göre Şerh Ne Demek?

Gayrimenkul Sermaye İradı Nereye Verilmektedir?

Bu irat bildirimi beyanname hükmü taşımaktadır. Dolayısıyla vergi dairesine bildirim yapılmaktadır. Vergi dairesine yapılan bildirimlerde hazır beyan sistemi kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra gayrimenkul hangi vergi dairesi sınırlarında ise o daireye verilmektedir. Bununla birlikte ev sahibi aynı zamanda vergi mükellefi ise iş değişmektedir. Toplama kuralı gereği bu gelir şahıs beyannamesine eklenmektedir. Gayrimenkul sermaye iradi ödemesi bankaya ya da vergi dairelerine yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Milli Emlak’tan Kiralanan Araziye Ev Yapılır Mı?

Milli Emlak arazileri spor tesisleri, balıkçı barınakları ya da sosyal projeler için…