Gayrimenkul aracılık sözleşmesi diğer adıyla gayrimenkul satış ya da kiralama sözleşmesi olarak bilinmektedir. Bu sözleşme genellikle emlakçı ile gayrimenkul sahibi arasında imzalanmaktadır. Sözleşmenin esası bir ya da birden çok gayrimenkul için satışa, kiralamaya emlakçıların yetkili kılınmasıdır.

Gayrimenkul Aracılık Sözleşmesi Muhteviyatı

Bu sözleşmeler matbu form niteliğinde hazırlanmaktadır. Sözleşmenin geçerli olması için emlakçı ile gayrimenkul sahibi ya da vekili tarafından imzalanması gerekmektedir. Tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde hatta aslına uygun doldurulması önem arz etmektedir. Bu sözleşmeler şunları içermektedir.

  • Öncelikle emlakçı bilgileri ilk sıraya yazılmaktadır. Bu bilgiler başlıca aracı yetki belgesi bilgilerdir. Ünvan yetki belgesi no ve temsile yetkili kişiler açıkça belirtilmektedir.
  • Diğer sütunda gayrimenkul sahibine ait bilgiler yazılmaktadır. Bu bilgiler ise gayrimenkul sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri olmaktadır.
  • Üçüncü sırada eğer gayrimenkul sahibi adına işlem yapan vekil var ise onun bilgileri yazılmaktadır.
  • Bu sütunda gayrimenkulün bilgileri yazılmak zorundadır. Bu bilgiler ilk olarak gayrimenkulün adresi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonrasında ise gayrimenkulün özellikleri ile doldurulmaktadır.
  • Beşinci bölüm satış bedelinin belirlendiği bölümdür. Yine bu bölümde satışın vadeli ya da peşin olduğu belirtilmektedir. Ödeme ile ilgili tüm bilgiler bu bölüme yazılmaktadır.
  • Altıncı bölümde son bilgiler yani hizmet gerçekleşince vaat edilen ödeme ele alınmaktadır. Ödemenin nasıl yapılması gerektiği bu bölümde kâğıda dökülmektedir. Bu bilgiler eksiksiz yazılınca taraflarca imza altına alınmaktadır.
SON DAKİKA  Zeytinliğe Ev Yapılır Mı?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir