Gayrimenkuller taşınmaz mallara verilen genel isimler olarak karşımıza çıkmaktadır. Hayatın her alanında olduğu gibi taşınmazlar da bazı riskler taşımaktadır. Özelikle deprem ya da sel gibi doğal afetler gayrimenkuller için risk oluşturmaktadır. Bu risklere en yakın olan alanlardaki gayrimenkuller risk grubu a olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gayrimenkul Risk Gruplandırma Nasıl Yapılmaktadır?

Gayrimenkul riskleri özellikle son zamanlarda yaşanan afetlerden sonra daha da ön plana çıkmaktadır. Kamuoyunda hasarlı ya da az hasarlı olarak bilinen gayrimenkuller aslında a ya da b risk grubu şeklinde gruplandırmaya tabi tutulmaktadır. Gruplandırma yaparken dikkat edilen unsurlar şu şekildedir.

  • Gayrimenkulün bulunduğu alan. Deprem heyelan ya da erozyona olan uzaklık.
  • Gayrimenkullerin üzerinde yer alan eklentilerin yapım kalitesi.
  • Taşınmaz malların üzerine yapıldığı zeminin kalitesi.
  • Gayrimenkullerin bulunduğu alanın iklimi gibi doğal faktörler dikkate alınmaktadır.
SON DAKİKA  Pasife Alınmış Parsel Ne Demek?

Gayrimenkul Risk Grupları

Taşınmaz malların risk grupları yapılırken bazı kriterler dikkate alınmaktadır. Bu kriterlere göre a grubu risk her türlü afetten en çok etkilenmesi muhtemel yerlerdir. B grubu risk ise az hasarlı ya da daha az riske sahip olarak bilinmektedir.

C risk grubu olan yerler sel ya da depremde yıkılması yüksek ihtimal olan yapılar ya da zeminlerdir. Son olarak d grubu risk taşıyan alanlar ise en ufak bir durumda yok olması beklenen yerlerdir. Bu türlü taşınmazlara son zamanlarda girişler yasaklanmakta hatta yıkımı devlet tarafından yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir