İmar planı yaptıran bir çok kişi binlik imar terimi ile karşılaşmaktadır Peki Binlik İmar Ne Demek? Binlik imar planları halihazırda onaylanmış haritalar üzerine kadastral durumu işlenmiş olan yapılardır. Standartize edilmiş imar olanı esasları ile çizilmiş olan bu imar planları; bölgedeki yapıların parselleri, yoğunlukları, düzenleri, yolları ve uygulamaları için gerekli olan imar uygulama programlarına uyacak şekilde hazırlanan raporlardır.

Binlik imarda uygulanması gereken bölge planları; sosyo-ekonomik gelişime olan eğilime, yerleşmenin gelişme potansiyeline, sektörel hedeflere ve faaliyetlerin ve alt yapının dağılımını belirlemek için hazırlanacak bölge planlarını gerekli bulunan durumlarda Devlet Planlama Teşkilatı da yapabilmektedir veya gerekli görülen ve belirlenen özellikler ile yaptırılabilmektedir.

Binlik imar planlarının oluşturulma aşamasında standartize edilmiş imar planları ve uygulama imar planları beraber kullanılmaktadır. Bu planlarının hazırlandığı ve onaylandığı durumlarda bölge planı ve çevre planlarına uygun bir şekilde hazırlanan planlardır. Yapılan planlar belediye meclisleri tarafından onaylanarak yürülüğe alınmaktadır. Her durumda olduğu gibi planların onaylanmasının ardından 1 aylık bir süre ile askıya alınır ve belediyelerin gerekli prosedürleri doğrultusunda 15 günde karara bağlanır. Binlik İmar Ne Demek? Sorusunun yanıtını arayanlar için binlik imar en kısa haliyle imar planlarında bulunması gereken ve belirlenmiş planların çizimleri binlik imardır.

SON DAKİKA  Arsa Payı Dükkan Ne Demek ?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Emlakçılık Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler? Bilinmeyen Gerçekler!

Gayrimenkul danışmanlığı, sürekli müşteriye ihtiyaç duyan bir meslektir ve müşteri kazanımı, geliri…