Bir kişinin borcuna karşılık taşınamaz gayrimenkullerine uygulanan ipotek durumu, mevcut durumu veya ileride oluşacak sorunları garanti altına alabilmek için kurulmaktadır. Bir ipotek durumunun paraya çevrilmesi sırasında anapara veya üst sınır durumunun olup olmaması önem taşımaktadır. İpotek oluşturulurken tahsil edilecek paranın kesin olması ile anapara ipoteği, belirli olmaması halinde ise üst sınır ipoteği geçerli olmaktadır.

Ana para ipoteği sırasında paraya dönüştürme işlemleri ilamlı takip uygulaması ile yapılabiliyorken üst sınır ipoteğinde ise ilamsiz takip tercih edilmektedir. Bu noktada ipoteğin durumuna ilişkin sınırları belirlemede ipotek akit tablosundan yararlanılmaktadır.

İpotek Akit Tablosu Örneği

İpoteğin oluşturulmasından uygulanmasına kadar belirli bilgilerin mutlaka ipotek akit tablosu üzerinde bulunması gerekmektedir. İpotek kurulması sırasında yapılan işlemler, tapu memuru tarafından ipotek akit tablosuna işlenmekte ve yıllar boyunca da kullanılabilmektedir. Bu noktada tüm ipotek işlemlerinde mutlaka ipotek akit tablosu örneğinin bulunması şarttır.

SON DAKİKA  Dask Muafiyeti Yoktur Ne Demek?

Ayrıca ipotek durumunun belirleyici esaslarını barındırmakta olan ipotek akit tablosu, borcun konusunda ilişkin resmi bir senet görevi de görmektedir. Bu noktada sorumluluklar ele alındığında ipotek veren kişilerin sorumluluk durumu, ipotek akit tablosu bünyesinde yer alan değerlerle sınırlandırılmaktadır. Bu nedenle her ipotek işlemi sırasında mutlaka ipotek akit tablosu örneğinin oluşturulması gerekmektedir. Bu sayede taraflar arasında sınırlar belirlenirken hangi bölümlerin ipotek anlamında belirleyici olacağına da karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir