Cila özellikle eski ev ya da yerleşim yerlerinde kullanılmaktadır. Vernik olarak da bilinmektedir. Uygulandığı zeminde belli bir zaman sonrasında deformeler meydana gelmektedir. Birçok ev sahibi bu konuda kararsız kalmaktadır. Boya yapmak istemektedir. Vernik üzerine boya yapılması mümkün olmaktadır. Bunun için vernikli yüzeyin kalın bir zımpara ile çizilmesi gerekmektedir.

Cila Üstüne Boya Nasıl Yapılır?

Cilalı yüzeye boya yapmak ustalık gerektirmeyen bit uygulamadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus vernikli yüzeye zımpara işlemi yapılmasıdır. Zımpara işlemi bittikten sonra bir kat astar vurulması önerilmektedir. Zımpara yapmaktaki neden cilayı komple çıkarmak olarak algılanmamaktadır. Cilayı çizerek boyayı ya da astarı tutacak hale getirmek yeterli olmaktadır. Vernikli yüzeylere birçok farklı boya uygulaması yapılmaktadır. Genellikle yağlı boya tercih edilmektedir. Yağlı boya bir hatta en fazla iki katta cilayı kapatmaktadır.

SON DAKİKA  Deprem Statülü Ne Demek?

Cila Üstüne Boya Neden Tercih Edilmektedir?

Cila üzerine boya yapılması bir modanın sonucunu oluşturmaktadır. Cilalı ahşapların dönemi ne yazık ki bitmektedir. Evlerdeki renkler göz önüne alındığında cila duvar renklerine uymamaktadır. Cila son yıllarda popüler olmaktan uzaktır. Ahşap yüzeylerde boyanın tercih sebebi şunlardır.

  • Cila sürekli bakım gerektirmektedir
  • Cila görüntü kirliliği oluşturmaktadır
  • Uygulaması zordur
  • Maliyeti yüksektir
  • Evlerde kullanılan duvar boyası renkleri ile uyum sağlamamaktadır
  • 80li yılların modası olarak bilinmektedir. Bu nedenle göz önüne alındığında boya çıkmaya tercih edilmektedir.
3 comments
  1. Teşekkürler, bu makalede cila üzerine boya yapılabilmesiyle ilgili bilgiler veriliyor. Eski evlerde ve yerleşim yerlerinde cila kullanımının yaygın olduğu belirtiliyor. Zımpara işlemi ve astar uygulamasıyla cilalı yüzeye boya yapılması mümkün oluyor. Ayrıca, cila yerine boya tercih edilmesinin sebepleri de açıklanmış. Makale oldukça bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş.

  2. Vernikli yüzeye boya yapmak gerçekten doğru karar olabilir. Çünkü cilalı yüzeylerdeki deformasyonların giderilmesi için boya uygulaması oldukça etkili olacaktır. Ayrıca cilanın bakım gerektirmesi, görüntü kirliliği oluşturması gibi dezavantajları da göz önüne alındığında boya tercih edilmesi daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

  3. Evde boya yapmak isteyenler için bu makale oldukça bilgilendirici ve kullanışlı oldu. Cilanın bazı dezavantajları olduğunu ve boya yapmanın daha pratik ve uygun maliyetli olduğunu öğrendim. Yapılması gereken adımların da açıkça anlatıldığı için cila üzerine boya yapmak için cesaretim arttı. Teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir